Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • georgeg002

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Astra H din 2007, 150000 km (sper ca reali). Recent am dat de o problema care scade confortul la volan: cand fac un drum mai lung de 20-30 km, de la un moment dat, schimbatorul de viteze nu mai revine la punctul mort, fapt care ma ingrijoreaza nu doar din cauza ca reduce confortul, dar mi-e teama sa nu fie vreo problema tehnica mai grava. Nu intra greu in viteze, nu se aud zgomote ciudate la cutie, masina trage normal...

A intalnit careva problema asta? Aveti idee ce ar putea fi? Ce sa caut, ce sa verific?

In caz ca exista deja subiectul, imi cer scuze (si rog un link spre subiect) si mentionez ca am facut mai multe cautari pe site dar nu am gasit nimic...poate nu am cautat ce trebuie.

Multumesc anticipat,
George
Skip ads

  • tita alin

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2012

  • Mesaj Privat
cum adica nu mai revine la punctul mort?vrei sa spui ca ramane blocat intr-o anumita viteza?
  • georgeg002

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu ramane blocat intr-o viteza. scot din viteza si schimbatorul ramane in dreptul vitezei din care am scos, nu revine "la mijloc", adica la punctul mort. Cam cum era la dacia 1300
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema, la masina din semnatura, stie careva care ar putea fi cauza?
Va multumesc!
Skip ads

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
prima data incearca sa verifici acea nuca a schimbatorului din interiorul masinii dupa ce indepartezi mansonul schimbatorului.
daca nu s-a umblat de foarte mult timp cu siguranta este mizerie si nu este unsa acea zona. iti va trebui vaselina siliconica (alba) dupa ce in prealabil ai curatat cat mai mult.

o alta situatie ar putea fi la selectorul de viteze din cutie. exista un arc. ai putea cauta - inlocuire semering cutie viteze- sa intelegi despre acel arc. dar nu cred sa s-a stricat ceva pe acolo.
incearca sa rezolvi prima problema.
succes.
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema!
Repet masina este cea din semnatura si nu stiu daca ar putea merge si la altele.
In poza urmatoare se poate vedea zona in care am lucrat(dreptunghiul portocaliu), chiar sub vasul de expensiune:

In poza urmatoare se vede in detaliu ansamblul care crea probleme(poligonul portocaliu). Din cauza ruginii si a altor mizerii, parghiile nu mai functionau la parametrii normali.

Am pulverizat cu spray wd40 si am actionat stanga-dreapta levierul schimbatorului, deja s-a simtit o oarece diferenta. Am lasat sprayul sa-si faca treaba ~15 minute dupa care am repetat actiunea si tot asa de vreo 3 ori si acum mai ca "schimba singura vitezele".
Multa bafta la uns si sper sa va foloseasca!
  • lisander_s

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am observat aceeași problema la Corsa mea. Dupa ce masina ruleaza iar cutia se incalzeste, schimbatorul nu mai revine in punctul 0, ramane blocat in stanga sau in dreapta. Mentionez ca la rece schimbatorul se manevreaza foarte usor si revine usor in puntul 0. A rezolvat cineva problema asta pana la urma? Varianta cu spray-ul de rugina este buna, ati rezolvat toti asa? Ar mai fi si alta varianta?
  • lisander_s

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Am rezolvat! Agrenajele de deasupra cutiei. Cele care fac legatura intre cabluri si cutie. Trebuiesc curatite si unse. Pentru cei din Craiova 0763437226 Madalin, el a rezolvat problema la Corsa mea.
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
redghola a scris:Am rezolvat problema!
Repet masina este cea din semnatura si nu stiu daca ar putea merge si la altele....
In poza urmatoare se poate vedea zona in care am lucrat.....
Am pulverizat cu spray wd40 si am actionat stanga-dreapta levierul schimbatorului, deja s-a simtit o oarece diferenta. Am lasat sprayul sa-si faca treaba ~15 minute dupa care am repetat actiunea si tot asa de vreo 3 ori si acum mai ca "schimba singura vitezele".
Multa bafta la uns si sper sa va foloseasca!


Vreau sã iti multumesc pentru postare. Mi-a rezolvat si mie problema similarã pe care o aveam la Zafira Tourer cu A20dth.
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
am aceeasi problema la un astra j 1.7 cdti 2012.are cineva idee unde gasesc componenta care trebuie curatita?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR