Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • marinmarian88

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut.Acum 2 zile nu sa mai deschis portbagajul,am deschis din interiorul mașinii manual dar acum nu se mai deschide.Nu se dã ciocul înapoi ,am tras fire de la baterie la motoraș,funcționeazã dar nu se deschide.Poate a mai întâlnit cineva aceasta problema sau se pricepe cum se poate deschide.Multumesc.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã nu ai o opțiune de avarie(prevãzutã de Opel ptr astfel de cazuri), nu-ți rãmâne decât sã demontezi panoul interior al hayonului, ptr a interveni direct(mecanic) la broascã/zãvor...
  • marinmarian88

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am incercat și așa dar nu merge.Multumesc de rãspuns.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Eu recomand sã verificați burduful de la haion.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
marinmarian88 a scris:Am incercat și așa dar nu merge.Multumesc de rãspuns.

E o problemã...probabil nu ai acționat ce/cum trebuie...

AndreiFanOpel a scris:Eu recomand sã verificați burduful de la haion.

Nu vãd cu ce l-ar ajuta, cel puțin în perspectivã imediatã, odatã ce a alimentat actuatorul pe direct și nu a obținut rezultatul scontat...
  • marinmarian88

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Ceva a rãmas blocat la broasca pt cã motorașul învârte și se aprinde becul la bord precum cã este deschis
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Aaaa..
Îmi cer scuze, nu vãzusem cã motorașul funcționeazã. Cât despre broascã tind sã cred cã poate a ajuns apã și-a înghețat și deaia rãmâne blocatã, pe frigul ãsta nu cred cã te poți gândi la altceva.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
marinmarian88 a scris:Ceva a rãmas blocat la broasca pt cã motorașul învârte și se aprinde becul la bord precum cã este deschis

Cum spuneam mai sus...trebuie sã știi ce și cum apeși/tragi/împingi...

AndreiFanOpel a scris:... Cât despre broascã tind sã cred cã poate a ajuns apã și-a înghețat și deaia rãmâne blocatã, pe frigul ãsta nu cred cã te poți gândi la altceva.

E corectã observația ta, dar asta nu înseamnã cã nu se poate acționa în consecințã ptr deblocarea broaștei...
Skip ads

  • CAndreiPantaziu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Imi cer scuze ca redeschid subiectul.... Am o zafira b 2016, am si eu probleme cu deschiderea portbagajului...nu mai merge din buton de pe haion (portbagaj), numai cu imbusul din interior Smile.....Sad....ma poate ajuta cineva cu o idee de la ce ar putea fi, ce ar putea fi stricat? Ce se poate vedea in poza, este schimbat, am crezut ca e de la el problema Very Happy. Multumesc!
  • marinmarian88

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie rupte firele care vin prin interiorul haionului, verificale ca asta am gasit la mine si mufa avea un pin oxidat care era rupt si nu mai facea contact.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
CAndreiPantaziu a scris:Buna ziua! Imi cer scuze ca redeschid subiectul.... Am o zafira b 2016, am si eu probleme cu deschiderea portbagajului...nu mai merge din buton de pe haion (portbagaj), numai cu imbusul din interior Smile.....Sad....ma poate ajuta cineva cu o idee de la ce ar putea fi, ce ar putea fi stricat? Ce se poate vedea in poza, este schimbat, am crezut ca e de la el problema Very Happy. Multumesc!

Din câte știu eu, Zafira B s-a produs pânã în 2014, deci cum e ?
Dacã e cumva similar cu Vectra C, adicã cu microswitch de deschidere zãvor hayon, sunt 2 variante de lucru:
1. microswitchul mort/defectuos: se demonteazã ansamblul care îl conține(adicã clapeta pe care apeși ptr deschidere), se verificã dacã e Ok, uneori problema vine dela placa metalicã care acționeazã microswitchul și care se deformeazã plastic, o ușoarã îndreptare în sens invers direcției de acționare rezolvã problema; se poate testa prin scurtcircuitarea celor 2 pini ai mufei de pe hayon ptr a verifica acționarea zãvorului;
2. firele electrice din burduful de trecere de pe caroserie pe hayon pot fi întrerupte sau în scurt-circuit; se verificã minuțios, se reparã.
LE
Am verificat, deschiderea este cu microswitch, în principiu, rãmâne valabil ce am spus mai sus.
Ptr Zafira B cred cã se poate interveni în interiorul ansamblului ptr reparație(dacã mai e posibilã); la Zafira C nu sunt sigur, doar din poze, dacã se poate interveni în interior.
Oricum soluția ca la carte este înlocuirea ansamblului deschidere hayon:
-Zafira B - GM 13199906/13223919
-Zafira C - GM 13359895(identic cu Astra J).
  • CAndreiPantaziu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2022

  • Mesaj Privat
E zafir B, ai dreptate, 2014 ! Astazi am schimbat si sistemul ( butonul) de deschidere, care vine cu cele 2 lampi de la numar si tot nu merge! Sad
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
2.
  • HMir

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2023

  • Mesaj Privat
Și eu am aceeași problema cu deschiderea ,numai cu imbusul pe interior pot deschide... încă nu am rezolvat .Soluții?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Clapeta de deschidere hayon sau firele din burduful de trecere de pe caroserie pe hayon....s-a spus mai sus.
Desfaci panoul-ornament de pe hayon, scoți mufa/conectorul clapetei de deschidere și faci scurtcircuit între cei 2 pini ai mufei. Dacă se aude motorașul de deschidere, atunci firele din burduf sunt Ok (fă această probă cu hayonul închis și deschis, ptr mai multă siguranță) și vinovatul ar trebui să fie clapeta: se deformează plastic prin curbare și menține apăsat microswitch-ul de deschidere, calculatorul aferent sesizează anomalia și intră în protecție. Microswitch-ul nu prea pică, e bine făcut. Cu ceva răbdare și pricepere acea clapetă metalică se poate îndrepta, dar atenție este din ceva aliaj casant și la o deformare mai mare se poate crăpa/sparge, măcar și ptr o folosire temporară, până la înlocuirea clapetei...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR