Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • SJustin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am o intrebare ( sper sa nu fie dubioasa ). De ceva timp am observat amortizoarele pe fara scurse. Am de gand sa le inlocuiesc si pe cele de pe spate. Eu pe masina am suspensie sport si coborata (( pe drumurile patriei nu este tocmai cea mai buna combinatie ( mentionez ca nu este suspensie electrica)). Intrebarea mea este urmatoarea, a trecut cineva de la suspensie sport la suspensie normala? bineinteles inlocuite si arcurile cu cele normale. Am tot cautat ceva informatii dar nu am gasit pe nimeni care a facut asta.

Multumesc mult pentru informatii!


MODEL: Astra 2010
MOTOR: A20DTH
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate face fara probleme cu schimbarea arcurilor si amortizoarelor
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu folosesti modul sport e absolut in regula masina si cu arcuri+amortizoare normale.

Daca folosesti modul ,,sport,, si smucesti volanul tare.. o sa-ti creasca balansul masinii si probabil ca o sa-ti intre ESP-ul mai des.
  • SJustin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Din fericit nu are mod sport ( la buton ma refer) sunt suspensii standard , doar ca este sport si coborata atat.
Intrebarea este , a montat cineva? se simte diferenta la confort? Intradevar , suspensia sport este super la stabilitate , dar cu jante pe R18 si drumurile din Romania foarte bune... se simte orice denivelare.

Multumesc mult pentru raspunsuri si informatii!
Skip ads

  • Sycron

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A17DTF
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Suspensie sport am si eu, dar jante R17 si sunt foarte multumit de stabilitate. In caz de defectiune as pune tot sport, chit ca se simt multe gropi si ating orice bordura cu "fustita".
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut SJustin , conversia de la suspensie sport la suspensie normale o poti face linistit daca nu ai amortizoare cu actuatori electrici ( schimbi tot kit-ul : 4 amortizoare + 4 arcuri ) fara sa mai modici nimic ) . Spune-ne te rog ce dimensiuni ai specificate la roti pe stalp usa sofer sau capac buson alimentare combustibil ( dupa caz ) si in CIV . Eu la masina din semnatura ( Sport Tourer ) am amortizoare sport cu actuatori si dimensiunile roti pe stalpul din stanga doar 245/35/20 , asa a venit din fabrica , in Romania rupi tot incepand de la jante , directie , suspensie , etc. In CIV am pana la 225/55/17 pe care le am acum pe masina si sunt OK si am si stabilitate ( suspensii sport ) si balonaj mare ( pentru gropi ) .
  • SJustin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salutare si multumesc pentru informatii !

Pe eticheta am dimensiunea 235/45R18 ceea ce am si acum pe jante ( de vara ) , iar pe cele de iarna am 205/60R16. Intradevar parca cu cele pe R16 nu se simte atat de rau, insa cum a spus si colegul mai sus, toate bordurile bara mea le primeste fara probleme Smile) . Lasand gluma la o parte, am noroc ca nu am suspensie electronica, este clasica doar ca sport si coborata. Nu as renunta totusi la jantele pe R18 ( arata bine si stabilitatea este excelenta) , Problema este alta , tot ce tine de partea de suspensie / directie este foarte solicitata si rigida , de aceea as vrea sa trec la suspensie normala si anume conform mai mare si mai inalta.

Momentan inca sunt in cautare de informatii, dar daca ma hotarasc sa trec la cea normala revin catre voi cu feedback.

Multumesc tuturor !
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
SJustin , alege cea mai buna solutie pentru tine in functie de exploatarea autoturismului .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR