Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,la o Zafira din 2015 cu motor B20DTH,ce ulei este mai recomandat?
Anul trecut cand am facut primul schimb dupa ce am luat masina,am pus Motul 5w30.Ma gandeam sa incerc un Ravenol,ca tot il lauda prin diferite clipuri pe youtube sau de la GM.Sau sa merg pe Motul in continuare.
Voi ce pareri aveti?
  • Rezervistu'2006

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut!Las parerea mea aici poate ajuta pe cineva...si anume ca dupa 15ani de folosit doar ulei gm 5w30, schimbat intre 10-13k km,la o zafira b,1.9cdti luata de noua in 2007,tratata normal,nebatjocorita,tinut cont de regenerari...s.am.d.masina a ajuns la 325k km fara sa stie ce e ala consum de ulei intre schimburi,uleiul se innegreste f.greu fata de ce am vazut la alte marci,turbina e cea din fabrica,dpf nici o probl...intr-adevar pe cat posibil o masina ca asta trebuie folosita la drumuri lungi,cine cumpara un 1.9cdti cu dpf si merge 2-3 luni de acasa la piata,la scoala dupa copii...o pune pe butuci;asa ca ce spuneam la inceput,concluzia din experienta mea(ca parere nu e,ca aia e cand vb sa nu ne plictisim,sa ne aflam in treaba)ar fi ca uleiul gm este ok,una,iar a doua sigur ca sunt si altele f bune sau mai bune dar mergi doar pe o marca,nu faceti doua schimburi cu doua marci,alegi o marca si ramai pe aia.Cele bune si scuze de atata cantitate de cuvinte.🍻
  • AVasile229

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salut,am ramas pe Motul Specific Dexos 2,sant la al 2 lea schimb cu modelul asta.Merci pentru parere.
  • mariusroly

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! A folosit cineva ulei motor shell ultra 0w40? Pãreri?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR