Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut !am o vectra c 2008 sedan cu PDG iar singurul lucru care ma deranjeaza este dist. prea mare intre aripa si cauciuc [intra o mana] am tot citit pe aici insa nimic sigur .intrebare -are vectra c sedan inaltatoare in capul amortizorului sau nu? ca le-as da jos . nu vreau sa fie prea joasa ,doar sa arate mai asezata pe drum -,deci daca e mai joasa cu 3 degete e ok. - sau pot sa pastrez amortizoarele ei si sa schimb doar arcurile?repet ma intereseaza mai joasa cu 3 degete -mersi
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ce jante si cauciucuri ai pe ea?
  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
simu catalin a scris:salut !am o vectra c 2008 sedan cu PDG iar singurul lucru care ma deranjeaza este dist. prea mare intre aripa si cauciuc [intra o mana] am tot citit pe aici insa nimic sigur .intrebare -are vectra c sedan inaltatoare in capul amortizorului sau nu? ca le-as da jos . nu vreau sa fie prea joasa ,doar sa arate mai asezata pe drum -,deci daca e mai joasa cu 3 degete e ok. - sau pot sa pastrez amortizoarele ei si sa schimb doar arcurile?repet ma intereseaza mai joasa cu 3 degete -mersi




Poti sa pui arcuri de gts.Asa arata masina mea acuma cu arcuri de gts si cu jante pe 17 ( 215/55/15 )de vara dar si jantele de iarna pe 15 ( 195/65/15 ) tot asa arata.Arcurile m-au costat 200ron si montatul lor 100 ron,unghi de fuga 45 ron.


  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
arcurile de gts merg pe vectra normala? cu cat sant mai scurte?
Skip ads

  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
arcurile de gts merg pe vectra normala? cu cat sant mai scurte? am vazut ca ai si prelungire spoiler de gts cu doua evac.
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cum arata a ta e perfect ,daca se potriveste si la mine e bine [ vectra sedan 2008 ,140 cp.]
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
tu ai pastrat amortizoarele ei?
  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
simu catalin a scris:tu ai pastrat amortizoarele ei?



ai grija ca te suspenda,citeste regulamentul.

Am pastrat amortizoarele masini si am pus un set de arcuri de gts.
Skip ads

  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dr_seby, nu ma pricep prea bine insa daca ai pus arcuri mai scurte si ai lasat aceleasi amortizoare, ma gandesc ca nu mai lucreaza amortizoartele in aceeasi zona asa cum au fost ele proiectate, deci ori se strica mai repede, ori nu lucreaza la fel de eficient... daca gresesc chiar te rog sa ma corectezi. eu plec de la premisa ca acele amortizoare au fost proiectate sa lucreze eficient intr-o anumita zona si acea zona este data de arcuri(de lungimea lor...)
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
asta ma gandeam si eu mai ales ca eu am PDG si e mai inaltata cu 1.5-2cm. decat cea normala . acuma nu stiu daca e si amortizorul mai lung ?daca as avea decat arcurile mai lungi ,iar amortizoarele normale ar mai merge dar altfel... rog pe cineva care a avut PDG si a coborit-o sa ma corecteze
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Atentie in primul rand la amortizoare sunt diferite la facelift fata de cele pana in 05.
Amortizoarele lucreaza intr-adevar la alta inaltime, insa e ok, sunt facute sa lucreze pe toata cursa lor, mai problematic este cand o ridici prea mult ca loveste mai des in limitatoare. la coborare nu e problema.
Eu am GTS si am facut schimb cu cineva cu berlina arcuri plus amortizoare si e ok. O voiam mai moale si mai ridicata.
  • motorica

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Masina mea e GTS, arcurile originale ale ei pe fata si am urmatoarea problema: la un moment dat am schimbat flansele (de doua ori) si rulmentii amortizoarelor, bieletele antiruliu (de doua ori) si bucsele la bara stabilizatoare. Cand merg cu ea pe denivelari usoare imi troznesc rotile pe ambele parti de zici ca se rup in doua. Sunetele se aud cumva in partea de sus a amortizorului. Indiferent daca am schimbat respectivele piese, nu am scapat de simptomele astea si efectiv nu stiu de ce sa ma mai leg. Bucsele bratelor sunt ok, amortizoarele la fel, sunt ok. Cand in schimb am comandat respectivele piese, desi am facut-o pe VIN, nu am tinut cont de suspensie GTS sau normala.
Intrebarea mea este: daca masina mea este GTS inseamna ca pe fata vine automat cu suspensie sport (arcuri/amortizoare mai tari si mai scurte). Asta inseamna ca si flansele/rulmentii/bieletele ar fi trebuit sa le comand tinand cont de acest fapt?
Skip ads

  • loby

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut ! Da...e posibil ! Dar poti verifica acest lucru .
Intra din nou in program si vezi dacã piesele la care faci referire au coduri separate pentru varianta GTS fațã de varianta standard .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR