Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AClaudiuRaicu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Salutare, m-ar interesa sa fac un upgrade de la batranica mea Corsa C 1.2 75 CP la Astra J 1.4 140 CP Turbo din intervalul 2010- 2013.
La corsa nu am avut parte de probleme, consider ca a trecut deja proba timpului. Motorul merge bine si astazi, nu mananca ulei trage bine pentru puterea lui.
In 6 ani de cand am masina am avut o problema la alternator, am schimbat pompa de benzina si pompa de apa, in rest consumabile.
Mi-ar placea sa ma gandesc ca nici la Astra J nu sunt probleme prea serioase care pot aparea in timp.

Pe forum am gasit mai mult postari despre ele cand au fost noi insa m-ar interesa cei care aveti aceasta masina cum se comporta si ce probleme ati avut dupa mai mult timp de la achizitie gen dupa multi km facuti cu ea Smile . Se mai merita una in 2022 considerand ca rulajele sunt uneori peste 200000 km ?

Topicuri de interes ar fi :
Puterea motorului mai pe romaneste: trage bine atunci cand ai nevoie?
Directia si stabilitatea in curbe ( frecventez deseori zone muntoase cu multe serpentine)
Consumul in regim de autostrada 130 km/h si drumuri nationale cu depasiri si mers 100- 110 km/h
Pret consumabile
Probleme critice costisitoare (ex: ambreiaj, turbo, etc )


MODEL: Astra J
MOTOR: 1.4 Turbo Benzina 140 CP
Skip ads

  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Recomand dupa 2013 pentru ca sau remediat toate problemele aparute di 2009 de la lansare si pala in 2013
  • mercere

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Nu sta asa stralucit la nici unul din capitolele enumerate de tine, inclusiv fiabilitate, dar acum conteaza mult care sunt asteptarile tale si la ce te raportezi. Nu te astepta sa fie fiabila ca masina ta anterioara (Corsa) , mai ales daca o iei rulata si veche de ~10 ani.
Cel mai bine, gaseste un prieten si fa un test cu una , bifezi macar asteparile legate de putere motor, depasiri, stabilitate in curbe.
Daca citesti forumul lumea e in general mutumita de ele, dar multe au fost si luate de noi ( vezi modelul sedan care s-a vandut bine la noi).
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Recomand hachback daca va place forma
Skip ads

  • AClaudiuRaicu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2022

  • Mesaj Privat
Nu mai zice nimeni alte pareri Smile ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
AClaudiuRaicu a scris:Puterea motorului mai pe romaneste: trage bine atunci cand ai nevoie?

trage foarte bine, nu se compara cu nici un motor aspirat (poate cu cele americaneze, v8 sau cu capacitate mare).
eu am si vectra c 1.9 diesel si daca nu mergi subturat cu 1.4t, sunt "pe acolo",
acceleratiile sunt destul de rapide. doar sa nu o tii subturata...
AClaudiuRaicu a scris:Directia si stabilitatea in curbe ( frecventez deseori zone muntoase cu multe serpentine)

directia e destul de precisa, stabilitatea in curbe e asa si asa dar te obisnuiesti repejor.
tine insa si de starea bucsaraiei, daca e in toate mintile, e ok, daca e uzata, bagi mana in buzunar sau te temperezi.
AClaudiuRaicu a scris:Consumul in regim de autostrada 130 km/h si drumuri nationale cu depasiri si mers 100- 110 km/h

galati-lepsa-brasov-sighisoara-cluj (cu cateva plimbari de 40-50 km prin zona clujului) si retur am scos 6.3 la plin (la pompa, am facut plinul la plecare si la intoarcere, am pastrat bonurile de alimentare, am impartit consumul la km si a iesit valoarea, deci nu e o ghiceala).
si nu am mers batraneste, am tras ca animanul de ea pe alocuri.
AClaudiuRaicu a scris:Pret consumabile

eu am dat 450 de lei pe toate filtrele man si ulei mobil 1 (cu tot cu manopera) dar nu la reprezentanta.
AClaudiuRaicu a scris:Probleme critice costisitoare (ex: ambreiaj, turbo, etc )

volanta e cu masa dubla, cutia e m32 (cam are ceva problemute).
turbo nu e ca la diesel de abuzat, se strica mai greu din ce stiu eu.

acum depinde si de noroc, insa la masina sh exista riscul sa pice dupa 2 zile sau sa mearga 10 ani fara interventii...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR