Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Catalin66

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bunaz ziua!
De ceva timp aeroterma merge intermitent, pleaca si se opreste cand doreste. La o rezolvare romaneasca (bataie cu palma repetata in dreapta panoului de climatizare) are momente in care isi revine. Mentionez ca masina are climatronic. Au fost ceva probleme cu zgomotul ventilatorului, l-am schimbat si zgomotul a disparut-nu si modul complet aleatoriu de functionare. Mentionez ca atunci cand nu functioneaza, de pe afisaj dispar atat grade cat si treapta ventilatorului; alteori ventilatorul functioneaza dar gradele si treapta de viteza nu sunt afisate. In ultima instanta la o citire a erorilor s-au depistat doua (apar in poza), care nu stiu ce semnifica. Ma puteti ajuta? Multumesc


MODEL: Corsa D 2008
MOTOR: 1,3 CDTI, 75CP
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Lipsa comunicare cu HU (CD sau navi, cum vrei sa-i spui) si lipsa comunicare cu Display (ecran).
Comunicarea se face pe magistrala CAN (de viteza medie).
Practic, din modulul de control pentru clima, pana in Display, trebuie sa ajunga informatia despre climatizare (si din display catre radio). Este vorba de doua fire (probabil) torsadate (alb si galben). Aceste fire, din ce inteleg eu, nu merg direct de la modulul de clima la display, ci trec printr-o mufa situata undeva sub plansa bord, cam la coltul stanga jos al parbrizului.

Aparent, eu as zice ca ai o problema cu mufele (in cea intermediara, in modulul de climatizare sau in Display) sau cu cele doua fire torsadate (alb si galben).
Desigur, poate fi si o problema de defectare a unui modul (clima sau display) sau chiar o problema de alimentare (cu +12V sau masa) a acestor module.

Eu, nestiind probleme de serie de acest fel, as incepe cu mufele enuntate mai sus, suflat, dat cu spray contacte si o inspectie vizuala cat mai atenta, pentru a observa eventuale probleme de contacte. (s-au mai vazut cazuri de strivire a firelor in momentul in care au fost prinse cu un surub si acesta a fost strans).

P.S. Asa este cand se lucreazã cu programe traduse in limba romana de catre chinezi Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR