Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • Matei Stefan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am o problema, detin un opel mokka 2016 benzina, cutie automata, am facut toate schimburile la reprezentanta , am carte de service la zi.
Am facut o revizie intamplatoare la un service la noi in oras si am constatat ca uleiul la motor .. numai este lichid, s a facut un namol… va las poze sa va dati o parere.
ultima revizie s a facut acum 1 luna de zile.. schimb ulei , filtre( am folosit doar ulei GM recomandat de producator)
Eu cred ca mi au tras teapa si au facut schimb din pix
A mai patit cineva asa ceva?


MODEL: Mokka 2016
MOTOR: 1.4 140 cp benzina automat
Skip ads

  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Nu e nãmol e crema de pantofi se formeazã din cauza uleiul nu prea de calitate și nu prea a fost schimbat la timp.ce tip de ulei ai folosit am înțeles cã gm dar ce gradazie . dacã ai și gas pe mașina așa se formeazã uleiul în motor datoritã condensului
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Asta e din mai multe pixuri!
Bafta!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bãtaie de joc pe bani mulți!
Și s-a fãcut asta în repetate rânduri, pe parcursul anilor, altfel nu aveai Techirghiol în motor. Și dacã mergeai cu un ulei mai slab, dar mãcar schimbat, tot nu aveai așa ceva într-o mașinã de 5 ani cu care presupun cã nu s-a fãcut naveta 2-300km zilnic.
Skip ads

  • nedelculeon

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut, sunt detinator de Opel Mokka , fabricatie 09.2016, dar diesel, B16DTH, 136 CP. Toate reviziile facute in reprezentanta in Bucuresti(prefer sa nu dau numele), la ultima revizie s-au schimbat conform devizului de lucrare, ulei, GM DEXOS 2 5W30, filtru, ulei, filtru motorina, filtru aer si filtru polen.Dupa un drum Bucuresti - Viena si retur, OIL LIFEa scazut la 70%, iar dupa aproximativ 8000km OIL LIFE era 20% si ei ziceau ca trebuie sa merg 15000 de km cu uleiul. Am hotarat sa renunt la garantie si sa schimb eu uleiul, dar surpizele acum au aparut, busonul de la baia de ulei era ovalizat(in deviz aparea ca inlocuit cu altul nou+garnitura aferenta), filtrul deulei nu era aceeasi marca care apare pe deviz, la fel si cel de aer si motorina, singurul care corespundea cu devizul era filtrul de polen.Cocluzia o poti trage singur, daca a fost sau nu facuta revizia cum trebuie sau doar din pix. Ca sa nu mai vorbim de pretul reviziei care a fost de aproximativ 1100 de lei in noiembrie 2019.toate filtrele si uleiul aveau suprapreturi(bulate prreturile fata de orice magazin de piese auto).
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pix, pix și iar pix! Adicã revizie din pix! E o practicã destul de uzitatã prin reprezentanțe...cunosc cel puțin 3 cazuri, 3 mãrci diferite, în care s-a constatat, dupã mai multe revizii, cã nici filtrul, nici uleiul motor nu s-au schimbat deloc cel puțin la 1 revizie, dacã nu chiar 2, decât pe hârtie/facturã.
  • Cherpedel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2019 EB2ADT 110CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Absolut incredibil! nici tata nu avea asa ceva la Dacia 1988 dupa 12000 km cu ulei mineral practic neaditivat
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Este normal ca dupa 8000km sa fie 20%
Ce se intruneste prima data 10000 sau 1an, asa functioneaza softul .Daca masina sta in parcare un an trebuie sa schimbi uleiul
Sunte-ti foarte creduli si increzatori in reprezentante mai ales ca va pune stampila pe carte.
Asa o sa aveti o masina proasta dar cu "carte" !
Intradevar poate nu toti sunt mecanicosi, dar va puteti gasi un service unde sa stati acolo cand se schimba piese nu sa aruncati cheile si sa stati la cafea pe afara sau mai rau sa te sune sa vii maine sa o iei !
Sunte ti comozi si aveti incredere?...aveti rezultatul !....opelul este o masina proasta, precum si alta marca care nu poate merge cu un ulei 6 ani si nu stiu cati km !
Prost e ala care da , nu ala care cere!
Situatia e tot mai deasa si m a luat valul de nervi pe prostia unora.
Daca ziceau ca meege 40000 ,ii credeai ?
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Banii trebuie sa circule, nu intodeauna contra unor servicii !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din pãcate, așa funcționeazã lucrurile prin țãrișoara asta, dar și prin altele mai cu ștaif, a devenit un sistem bine pus la punct...credulii se iau dupã cãrți(ceea ce, în fond, ar trebui sã fie corect), dar jmekerii, mari și mici, au gãsit o cale sigurã și ușoarã de câștig oneros pe seama oamenilor de bunã-credințã și naivi...care dupã ce au plãtit niște cãciuli de bani pe revizii la reprezentanțã, pe perioada garanției, unii și dupã, se trezesc, la ieșirea din garanție, cu niște troace de motoare, unele bune de „aruncat”, adicã de bãgat alte cãciuli de bani ptr a le aduce într-o stare normalã de funcționare...de-aia am fugit, de când mã știu, de mașini noi, întotdeauna mi s-a pãrut prãduialã pe fațã, în ciuda unor avanteje, pe care nu le contest, dar care nu trag așa tare în balanța mea. Și cu trecerea anilor, spre zilele actuale, prãduiala este și mai mare, prețurile, la mașini noi, mi se par de-o obrãznicie sorã cu nesimțirea...cu toate argumentele pozitive (cercetare, tehnologii noi, sisteme de siguranțã îmbunãtãțite, confort sporit, etc), dar mai ales cu contra-argumentele(super-tehnologizarea nejustificatã și legarea de glie a mentenanței și serviceului de producãtor, mai ales prin proprietatea asupra diagnosticãrii software și a unor categorii de piese de schimb și consumabile, bãgate pe gâtul clientului la prețuri de Dubai, a costurilor nejustificate cu serviciile post-vânzare, etc).
E cu totul altceva când vorbim de companii sau persoane fizice, cu potențã financiarã, și cu deduceri de cheltuieli, amortismente, etc., ãia sunt altã ligã, ei își pot permite extravaganțe de-astea...dar nu un mioritic normal și sãnãtos la cap. Ce dracu', am pretenții dela voi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR