Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • DCristian815

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2021

  • Mesaj Privat
alex3322 a scris:Ai PM
salut aceeasi problema ca si colegul,
Skip ads

  • micul_pitic

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Salutare, ma poate ajuta si pe mine cineva cu schema electrica pentru Afl? Printr-un cumul de factori, ma vad nevoit sa refac instalatia electrica de la faruri pana la bcm. Masina este din 2016 iar shemele pe care le am sunt pentru masini de pana la 2012 si imi este teama ca nu or sa fie cablate corect. Multumesc anticipat!
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
alex3322 a scris:Eu am facut altceva, se numește "auto leveling sensor learning"
Ideea e urmãtoarea : când masina este perfect echilibrata , ambii senzori indica poziția 0 sau orizontala . Dacã unul din senozori nu e calibrat, el va da o valoare ieșitã din limite, de unde și eroarea.
Calibrarea se face cu op-com , mașina pe plan perfect orizontal, goala (fara sofer) și în mod ideal cu rezervorul jumãtate plin ( sau jumãtate gol, pt pesimiști Smile
Fix aceeași problema am avut.o la astra dupã ce am calibrat greșit senzorii, în curbe sau gropi apãrea Headlight level malfunction. Bafta!



Cum se face calibrarea mai exact,ma intereseaza procedura si daca trebuie ceva coduri de reinvatare…
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Calibrarea se face cu orice tool de diagnoza care are optiunea asta. Dai Calibrate si astepti cateva secunde.
Dar sanse sunt 1% sa fi fost facuta prost calibrarea precedenta (in panta, cu masina incarcata, etc.) si sa ti se rezolve problema cu o noua calibrare. In restul de 99 din cazuri ai o problema cel putin la unul din senzori. Trebuie verificat inainte ce coduri de eroare ai si sa le rezolvi.
Skip ads

  • blackdesire

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
bobu a scris:Salutare tuturor.
Am și eu problema afl lamp și head lamp leveling..
La tester am 2 coduri de eroare B3420-02 și B3420-08.
Din descriere înțeleg ca este vorba de senzorul afl din spate. L-am reperat, I-am dat cu spray de contacte, cu contactul pus am mãsurat între fiecare pin din mufã și masa și am 5v. Ce mãsurãtori trebuie sa fac? Cum verific acest senzor?
Va multumesc



Unde lai gasit ..ca eu am cautat si nu il gasesc deloc in partea spate ... ai cumva poze cu localizare ? ai rezolvat problema ?
  • mikecs

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Salut, stiu ca sa tot discutat pe acest subiect, dar as vrea dacã se poate o rezolvare.
Am 2 erori ce persista, cam de un an ma chinui sa ii dau de cap dar se pare ca pe la mine prin zona nu e nimeni sa ma ajute.
Erorile sunt: U1512 si B0984. Precizez ca face leveling, farurile merg dar nu merge deloc faza lunga.
Am inteles ca ar fii o persoana Alex3322, care se pricepe la a le da de cap. Un contact sau cineva care sa ma ajute ar fii perfect. Tot ce caut e o solutie la problema.
Multumesc anticipat si scuze dacã sunt pe lângã subiect.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cautã pe postãri mai vechi, poate gãsești ceva!
  • Emiliano85

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mikecs a scris:Salut, stiu ca sa tot discutat pe acest subiect, dar as vrea dacã se poate o rezolvare.
Am 2 erori ce persista, cam de un an ma chinui sa ii dau de cap dar se pare ca pe la mine prin zona nu e nimeni sa ma ajute.
Erorile sunt: U1512 si B0984. Precizez ca face leveling, farurile merg dar nu merge deloc faza lunga.
Am inteles ca ar fii o persoana Alex3322, care se pricepe la a le da de cap. Un contact sau cineva care sa ma ajute ar fii perfect. Tot ce caut e o solutie la problema.
Multumesc anticipat si scuze dacã sunt pe lângã subiect.


U1512 am rezolvat prin refacerea firelor la motorasul de faza lunga (amator, taiate cele vechi din mufa pana in motoras si inlocuite)
iar B0984 am avut doar cand s-a umblat in motoras si s-a spart un switch limitator (am schimbat switch-ul luat din alt motoras)

se poate scoate motorasul fara decapsare far, nici macar nu trebuie dat jos farul de pe masina
am folosit un torx lung cu o cheie clicket mica, se desface capacul de sus si un surub este deasupra iar altul mai greu de scos este mai in spate pe mai pe centrul motorasului (am miscat corpul lupei cu mana sa pot ajunge la el)


  • nogood_off

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentru U1512 sa refaci cablajul a trebuit demontat farul sau decapsat?Ai cumva poze?
  • danutz40

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu o detaliere a acestui cod de eroare Astra j.
U1514 00 Comunicarea dintre magistrala LIN 1 (modulul de comandă a farurilor K26) cu dispozitivul 4 s-a întrerupt (ansamblul farurilor - dreapta E13R)
Va multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR