Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • CIorga

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Salut și Salutare tuturor,

Am un Opel astra j 2019 1.4 benzina cod motor B14net
Ieri am plecat de la Bucuresti cu direcția Grecia și am observat ca dupã vreo 700 km țeava de eșapament sa afumat și are depuneri,vreau sa știu dacã e normal,mașina are 23 000 km și înainte sa plec i am schimbat uleiul.
Benzina bag de regula de 95,sa fie funinginã de la ulei?
Menționez ca am avut un regim de condus normal 130-150 km/h in unele am mers și cu 170-180 pentru scut timp.
Întrebarea mea este dacã este normal sa înnegreascã țeava de eșapament?

Va mulțumesc!
Menționez ca am alimentat de la Shell in Bulgaria,poate sa fie de la benzina?



MODEL: Opel astra j 1.4 turbo 2019
MOTOR: B14net

LOCATIE: Bucuresti
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Urmãrește, ptr început, consumul de ulei...dacã constați cã lipsește, ceea ce nu prea cred, și nu ai scurgeri, ceea ce nu prea cred, ai o explicație.
Dacã nu dispare uleiul, atunci, cel mai probabil, este benzina de cacao: chiar dacã ai cumpãrat dela Shell, poate fi petardã; am pãțit, fix cu Shell, din Grecia, sã iau o nașpetã de benzinã, mã rugam de mașinã, la pantã, sã tragã cât de cât, pe o cãldurã canicularã....am mai consumat din benzinã și am alimentat din nou și lucrurile s-au îmbunãtãțit gradual pânã la dispariție...tot în Grecia am pãțit-o și cu motorina, mi-a pus în cap 2 injectoare! Deci brandul, oricare ar fi el, e vrãjealã, mai ales pe la pomi lãudați gen Grecia, Bulgaria. Așa mi-am dat seama cã Românica nu are cei mai slabi combustibili....
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR