Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • smarandita

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 Y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Salutare,
Va rog sa-mi spuneti de la ce producatori sunt filtrele cu care vine echipata din fabrica Astra K 1,6 cdti, motor B16DTE.
Trebuie sa fac schimul de ulei si filtre si nu as lua piese originale GM, pentru ca mi se pare ca nu merita sa platesc "firma".
GM nu produce filtre, le ia de la alti producatori si le "aplica" eticheta. As vrea sa caut aceste consumabile la producatorii care furnizeaza echiparea originala (din fabrica) a masinii.

Pote ma lamureste cineva si in privinta uleiului: 5w40 sau "recomandatul" 0w20. Masina are 65000 km.


Multumesc,
Toate cele bune !


MODEL: Astra 2002, Astra K 2017
MOTOR: Y 17 dt, B16DTE
  • valibogdan73

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Din ceea ce stiu eu acest 0W20 este o gaselnita pentru noxe. Mie mecanicul (si nu merg la reprezentanta, merg la un service multimarca), mi-a recomandat sa pun ceea ce scrie in carte. Asa ca pun 5W30 (nu 40 cum ai scris tu) Dexos2 (obligatoriu). Iar ultima oara am luat GM 1942003 de pe Epiesa si filtru de ulei Bosch (BOSCH F 026 407 074). Am Astra K 1.6 diesel 110 cai 2016, motorul 16XEP.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãrerea multora, care se pricep, e cã acel 0W20 e o pãcãlealã(marketing, noxe, bla-bla-bla), care, în timp, îți pune motorul în cap. Pune un 5W40 sau chiar 0W40, de calitate.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Recomandarea corecta: folositi vascozitatea si norma comunicate de producator in manualul masinii.
Pe langa asta, respectati intervalele de schimb ulei si motorul o sa fie bine.
Toata lumea da sfaturi despre uleiul X si uleiul Y cand nu e vb despre motorul lor. Fiecare e liber sa aleaga ce ulei doreste si sa experimenteze pe propria masina.

Aud pe forum de GM 5w-30 ca e apa de ploaie, ca face nu stiu ce motorului, iar eu l-am folosit peste 300.000km in 3 masini diferite si nu a sughitat niciuna.
0w-20 folosesc la utilajul din dotare si nici asta nu sughita. Culmea, producatorul nu recomanda alta vascozitate, iar aceasta se foloseste in motoarele lui de mai bine de 15 ani, acestea fiind recunoscute pentru fiabilitate.
Toyota foloseste 0w-16 de cel putin tot atat timp, iar motoarele lor nu sunt puse in cap.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR