Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Am un Corsa E din 2019, fara senzori de parcare sau camera pentru parcare spate.
De curand am achizitionat o camera pentru parcare spate si cu ajutorul la cineva, mi-a activat la radio camera spate. Am conectat camera la radio, si acum cand dau cu spatele, la radio imi apare imaginea spate.
Se poate face acest lucru usor.
Este nevoie doar de o interfata pentru programare.
Pe langa camera, am mai activat si unele optiuni la ceasuri: temperatura motorului, tensiunea, meniul eco, modulul de senzori de parcare (avand camera instalata, doresc sa montez si senzori de parcare spate, care vor fi afisati in ecranul de la ceasuri)
Cine doreste, pot oferi mai multe detalii.

Skip ads

  • Daniel T

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Eu sunt interesat, poti da mai multe detalii si eventual un tutorial in legatura cu camera pentru parcare spate?
  • marius1023

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14EXr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am o corsa din 2017 are senzori de parcare, anul trecut mi-am achiziționat o camere de mers cu spatele și as vrea sa o montez.
Ma poți ajuta cu asta plus ce spuneai tu cu interfața?
  • marius1023

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14EXr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2020

  • Mesaj Privat
critix a scris:Salut
Am un Corsa E din 2019, fara senzori de parcare sau camera pentru parcare spate.
De curand am achizitionat o camera pentru parcare spate si cu ajutorul la cineva, mi-a activat la radio camera spate. Am conectat camera la radio, si acum cand dau cu spatele, la radio imi apare imaginea spate.
Se poate face acest lucru usor.
Este nevoie doar de o interfata pentru programare.
Pe langa camera, am mai activat si unele optiuni la ceasuri: temperatura motorului, tensiunea, meniul eco, modulul de senzori de parcare (avand camera instalata, doresc sa montez si senzori de parcare spate, care vor fi afisati in ecranul de la ceasuri)
Cine doreste, pot oferi mai multe detalii.

Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
critix a scris:Salut
Am un Corsa E din 2019, fara senzori de parcare sau camera pentru parcare spate.
De curand am achizitionat o camera pentru parcare spate si cu ajutorul la cineva, mi-a activat la radio camera spate. Am conectat camera la radio, si acum cand dau cu spatele, la radio imi apare imaginea spate.
Se poate face acest lucru usor.
Este nevoie doar de o interfata pentru programare.
Pe langa camera, am mai activat si unele optiuni la ceasuri: temperatura motorului, tensiunea, meniul eco, modulul de senzori de parcare (avand camera instalata, doresc sa montez si senzori de parcare spate, care vor fi afisati in ecranul de la ceasuri)
Cine doreste, pot oferi mai multe detalii.


ne poti detalia mai mult ce tip de camera ai folosit, cum ai montat-o si unde, cu ce interfata a fost facuta modificarea in softul masinii de ti-a activat si acele meniuri suplimentare...
  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Se poate folosi orice tip de camera. De exemplu ca cel din foto:
Am sa revin cu o poza unde am montat-o. Ca si idee, intre lampile de la numar, la mijlocul lor.
Ca si interfata, am folosit o interfata MDI. Softul folosit se poate descarca de pe net, dar fara credentiale nu se poate folosi. Dar pot ajuta pe oricine remote.
Intre timp am montat si senzorii de parcare.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in spatele ecranului exista ceva mufa speciala pentru acest tip de camera? de unde ai achizitionat camera? vreau sa ii pun si sotiei pe Corsa E 2016. Are doar senzori de parcare acum. Esti chiar din Alba Iulia sau? noi venim des la Sebes (de acolo este sotia) si am putea veni la Alba daca ne poti ajuta cu codarea necesara sa functioneze. Mersi
  • critix

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2019 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Camera are 4 fire: 1 - 12v, 1 - Masa, si 2 fire de semnal. Acele doua fire de semnal si firul de 12v se conecteaza in mufa din spatele radioului.
Ca sa mearga, va trebui reprogramat radioul sa stie ca are camera.
Daca se activeaza camera, atunci senzorii de parcare nu se vor mai afisa pe ecranul radioului, ci in tabloul de bord (in ceasurile de bord).
  • flash8523

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
critix a scris:Salut.
Se poate folosi orice tip de camera. De exemplu ca cel din foto:
Am sa revin cu o poza unde am montat-o. Ca si idee, intre lampile de la numar, la mijlocul lor.
Ca si interfata, am folosit o interfata MDI. Softul folosit se poate descarca de pe net, dar fara credentiale nu se poate folosi. Dar pot ajuta pe oricine remote.
Intre timp am montat si senzorii de parcare.


Poti oferi mai multe detalii despre soft?
Se poate folosi si interfata VXDiag?

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR