Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • FBuzaianu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutari prieteni....de ceva vreme ma tot gandesc sa imi cumpar un tester tip carprog....adica un aparat cat mai completsi destul de ieftin.....ceva sfaturi? Mentionez ca nu sunt mecanic dar imi place meseria....amator fara experienta sa zic asa....ce imi puteti recomanda? Va multumesc anticipat...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Carprog ~75 usd e un programator ce are si functii mai avansate precum Cod PIN.
E OK, insa suna mai bine AVDI clona ~250 usd sau si mai bine SMOK fuill clone ~ 400 usd.

Depinde la ce nivel lucrezi, insa ca idee, e bine sa le ai pe toate cel putin in versiunea clona.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, ce-i recomanzi tu, sunt rachete ptr el...Omul zice: ”Mentionez ca nu sunt mecanic dar imi place meseria....amator fara experienta sa zic asa”. Ar cam trebui sã ardã niște etape...ptr nivelul ãla...
  • FBuzaianu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bibu tu ce imi recomanzi...ceva cu ecran si usor de folosit?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu sunt eu în mãsurã sã-ți recomand ceva...colegul zicea de Car-Prog cã ar fi destul de Ok...restul propunerilor lui mi s-au pãrut cam exagerate (tehnic și financiar) ptr ce știi/vrei tu sã faci...
  • FBuzaianu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Pai corectat erori motor abs esp aibag km chestii simple si daca are si immo mult mai bn....nu vreau sa reprogramez centralita sau chestii complicate...ceva cam cum apare in poza.....cu ecran si fara laptop cd si alte chestii...
  • FBuzaianu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Cum era tacho pro odata
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Dupã patru ani si patru luni, mai dau si eu praful de pe acest topic.
In general, nu exista "scula" perfecta, cam toate au avantaje si dezavantaje si domenii de aplicabilitate mai largi sau mai restranse.
Cam rar (dar totusi exista destule) "scule" ieftine si bune, mai ales cu aplicabilitate diversificata.
Carprog, nu are veleitati de "tester" sau "diagnoza", cum si-ar fi dorit initiatorul, totusi este un instrument util si nu strica sa-l ai la indemana.
A trecut prin multe stagii, original sau clona, a evoluat frumusel, cu functii folositoare, avand insa si un mare neajuns, criptomemoria AT88SC25616C. Aceasta fiind putin cam exclusivista in ceea ce priveste programarea sau reprogramarea.
Daca microcontrolerul putea fi sters si rescris de cate ori doream, avand la dispozitie firmware de orice generatie si putand fi programat cam cu orice, de la programatoare scumpe si usor de utilizat, pana la programatoarele "oldscool", construite cu 5 rezistoare si 5 grame de fludor ... atunci cand din greseala/prostie/neatentie/nestiinta, se reusea stergerea acelei criptomemorii, programatorul era cam la final de viata, chiar daca exista si continutul pentru aceasta criptomemorie, si chiar daca s-a gasit si un echivalent mai accesibil tehnic si financiar.

O sa existe intrebarea: |si ce vrea si nebunul asta, cu povestea asta plictisitoare?"
Pai, voiam doar sa aduc la cunostinta celor interesati ca de aproximativ 24 de ore, a fost "lansata" gratuit, versiunea 13.77 (firmware + fisierul .lib).
Aceasta versiune este vanduta de profitori cu 250 Euro, ea fiind in fapt, acelasi hardware cu versiunile vechi, difera doar partea de software (care tocmai este gratuita si la indemana oricui doreste).
Mare parte din functiile noi, fireste ca NU functioneaza, dar functioneaza perfect functiile cu care eram obisnuiti si ... exista marele avantaj ca functioneaza FÃRÃ vestita criptomemorie AT88SC25616C, sunctia acesteia fiind inglobata in firmware-ul din microcontroler.

Deci, cine detine un Carprog scos din uz din cauza stergerii/defectarii acestei memorii, acum si-l poate readuce la viata.
Cine vrea sa cumpere cu 250 Euro laudatul Carprog V13.77, are si o alta varianta.

Link catre material nu pun, nu stiu daca am voie si nu vreau sa dau ocazia de a fi aratat cu degetul dar cei care sunteti interesati, cautati, este disponibil si este de gasit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR