Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • xtrail

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Salutare.Sunt nou pe acest forum,proprietar de doua luni Zafira C 2012 -2.0 litri 121 KW-165 CP,cod motor A20DTH cutie manuala,schimbata deja toate filtrele inlusiv uleiul 5W30 GM Dexos 2,distributie cu tot cu pompa de apa+curea alternator,role.
Dupa ceva cautari m-am oprit la problemele potentiale acestui motor cu presiunea la ulei,dar pana acum in majoritate de 90% am aflat ca problema apare sau a aparut doar la Insignia.Este ceva diferenta intre doua motoare folosite la ambele?Sau Opel a cam realizat aceasta problema de la inceputul fabricatiei Insigniei 2008,si pana la aparitiei Zafirei C in 2011.
Nici pe forumuri romanesti,nici pe forumuri,bloguri internationale etc nu am gasit probleme exacte legate de Zafira,ca la Insignia,acolo intradevar prea multe informatii ,scrisuri cu probleme O -ring.
Asta nu inseamna ca nu ma duc la mecanic in curand ptr scimbarea O -ringului.
Pana acum de cand o folosesc nici cea mai mica problema,sunt foarte multumit,inclusiv motor cum trage ,consum ,dotari etc.Cheltuieli ce -am enumerat mai sus pana acum.
Nu sunt sigur dar daca stiu bine acest motor 2,0 cu 165 CP nu a fost folosit la Insignia,doar 2.0 (110-130-160-194 CP),ecoflex 2.0(130,160CP) pana in 2017.
Multumesc pentru raspunsuri,si scuze daca nu am postat corect.


MODEL: Zafira Tourer 2012
MOTOR: A20DTH
  • SSein

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o Zafira C Tourer cu exact acelasi motor, pe care am achizitionat-o in decembrie 2018 cu 115000 km la bord. De atunci, am ajuns la 275000 km la bord si nu am avut nici o problema de motor cu ea. Intradevar schimb O-ringul la 30000km, ulei + filtre la 15000 km, i-am facut si un Stage1 care mi-a adus motorul la 205CP si pot spune ca ma declar foarte multumit de masina. Asa ca poate depinde si de noroc cum nimeresti masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR