Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • RDamian440

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Buna! Am fost sa vad ieri un Opel Corsa D 2007 cu 80CP adusa din Germania, care arata foarte bine interior si exterior si cica ar avea 89.000km .(nu stiu cat de real este) la pretul de 2000 euro . Problema este ca vanzatorul ne-a comunicat ca ar avea defect un termostat. Un prieten de al meu care se mai pricepe cat de cat la masini a verificat-o , insa nu si-a dat seama daca ar avea probleme la pompa de apa sau la chiloasa..Problema este ca nu as vrea sa dau 2000 euro pe ea si sa investesc inca atat in ea. Daca as schimba acel termstat , ar fi in regula ? Ce ma sfatuiti sa fac ?
Ma gandesc si la masina ca arata super bine si e cam ieftina poate din acest motiv, ca e defecta..
Sunt consienta ca orice masina se poate strica si dupa o luna , 2 - 3 ,dar nici n-as vrea totusi sa o iau defecta din prima.
Multumesc!


MODEL: Opel Corsa D 2007
MOTOR: 1.200

CODURI EROARE: --

LOCATIE: Bacau
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit pe forum!

Sunt 2 situatii in care termostatul necesita inlocuire:
- blocat pe deschis: nu e grav, motorul nu ajunge la temperatura si ramane rece, masina consuma ceva mai mult
- blocat pe inchis: motorul se supra-incalzeste si pot aparea daune incepand de la garnitura de chiulasa pana la calarea motorului

Nu mi-e clar daca motorul se supra-incalzeste sau nu. Cel mai bine ar fi sa faci un test drive si sa vezi cum se comporta.
Poate fi termostatul blocat pe inchis (easy fix) sau vanzatorul poate masca o problema a garniturii de chiulasa sub pretextul termostatului.

Daca ai posibilitatea, pune diagnoza si vezi cum fluctueaza temperatura motorului in mers.
SI gandeste-te ca daca ceva e prea bun ca sa fie adevarat, atunci nu e.
  • RDamian440

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns. Asa este, tot ce este bun ca sa fie adevarat , atunci nu e . Ne-a pus si noua un semn de intrebare masina , dar totusi am zis sa ne mai documentam ca sa nu o cumpar si dupa sa imi para rau .. M-as orienta sincer catre un golf 5 .. Nu prea vreau sa iau o teapa cu aceasta masina si prefer sa nu o cumpar.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ca o parere personala, trebuie plecat tocmai invers, in orice problema.
Adica, nu asculti ce minuni povesteste vanzatorul ci verifici masina, cat de bine poti si te pricepi.
Deci, daca vanzatorul nu aducea in discutie "termostat", care sunt problemele masinii, cum se manifesta, cum arata zona busonului pentru lichid de racire (curat, prafuit, pe sub se vad urme cum ca ar fi curs sau este totul spalat ca sa nu se vada)?
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cam devreme s-a blocat termostatul ala, 89.000 km mi se pare putin ca sa se intample asta, deci sanse mari ca sa nu fie km reali.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR