Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. La cati km ati inlocuit pompa de apa / ce producator ati ales? Ati inlocuit doar pompa sau si cureaua de accesorii / intinzator, etc? Pe diverse grupuri de corsa E am vazut ca au fost cazuri de pompe de apa care au cedat dupa 60.000 km. Ma apropii de kilometrii respectivi si ma gandeam sa inlocuiesc pompa preventiv.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
O pompã de apã pe ducã începe sã dea semne: scurgeri de lichid, zgomot(uruit) sau bãtãi axiale/radiale(vizibile în fulia aferentã), etc. Dar dacã nu vrei, din când în când, sã ridici capota și/sau sã arunci o privire pe sub și pe lângã motor sau sã mai ciulești urechea uneori sau faci deplasãri (foarte) lungi(poate chiar peste hotare), atunci clar trebuie înlocuitã preventiv...iar dacã schimbi pompa, nu cred cã-ți dorești sã te lase cureaua sau sã ți se gripeze vreo rolã...concluzia o tragi singur.
  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am scris undeva acolo sus ca nu vreau sa ridic capota sa verific. Totul functioneaza ok la masina. Dar am gandit-o in perspectiva...daca ne lasa pandemia as vrea sa o scot la o tura de Grecia (Kefalonia) prin septembrie. Si nu as vrea sa am parte de surprize neplacute. Sigur ca stiu ca o pompa pe duca da simptome, nu sunt la prima masina Smile Dar vreau sa fac treaba asta preventiv. Eram curios daca si cand colegii nostri au avut probleme cu pompa de apa si ce au inlocuit ei. Din principiu, eu as inlocui intreg kitul de accesorii pe langa pompa dar am auzit pareri si pareri.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am zis cã nu vrei, am pus înainte ”dacã”, deci ipotetic...nu stiu si nici nu vreau sã stiu ce vã umblã vouã prin cap....
Si dacã ai gândit-o în perspectivã, ai rãspunsul meu (foarte) clar:
bibu16v a scris:... sau faci deplasãri (foarte) lungi(poate chiar peste hotare), atunci clar trebuie înlocuitã preventiv...
.

IDumitrache a scris:... Si nu as vrea sa am parte de surprize neplacute... Dar vreau sa fac treaba asta preventiv. .. Din principiu, eu as inlocui intreg kitul de accesorii pe langa pompa dar am auzit pareri si pareri.

Si, din nou, pãrerea mea exprimatã clar. Sau nu?! Iar prea multe pãreri, ca orice altceva, stricã...
bibu16v a scris:...iar dacã schimbi pompa, nu cred cã-ti doresti sã te lase cureaua sau sã ti se gripeze vreo rolã...concluzia o tragi singur.

  • IDumitrache

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2019 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Am inlocuit pompa de apa, intinzator (ambele skf) + curea accesorii. Km 65000. Am schimbat pt a evita o eventuala neplacere in concediul din septembrie. Pompa de apa arata ok (fara scurgeri, zgomote si alte nebunii. Probabil mai mergea fara probleme), cureaua arata relativ bine dar avea multe pietricele mici in caneluri. Intinzatorul nu arata prea bine...un mic joc axial + scurgeri de ulei evidente din rulment. Munca propriu-zisa de inlocuire mi se pare dificila. Destul de greu de demontat+remontat suportul motor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR