Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salutare grup.
Masina e din 2021, prima inregistrare fiind 11.02.2021. Insignia, Turbo Diesel SRI, 2.0, cutie automata, 174 de ponei,
Mi-a aparut martorul motorului in bord(acea pompa sau robinet sau ce denumire mai are), lumina era permanenta, n am pierdut putere in acceleratie, totul merge ca uns.
Am fost la mecanic si mi-a sters eroare. Mi-a zis ceva de adblue ca nu scuipa adblue cat trebuie. Dupa 4 zile imi aparuse iar martorul in bord iar dupa alte 2-3 zile mi-a aparut urmatorul mesaj: Emissions too high, service adblue system - see owner's manual. Iar din acest moment nu imi mai functiona nimic din bord(nu pilot automat, nu outeam sa intru in acel meniu din bord cu cati km ai facut, cat adblue mai am, cata motorina mai am etc...). In rest masina merge ca uns. =)))))) Trage de rupe momentan.

Am fost la Vauxhall, mi-au zis ca e o eroare din fabrica la ECU, au facut update la software si ca totul ar trebui sa fie ok. Azi dimineata am luat masina, iar seara cand am iesit de la munca, mi-a aparut iar martorul de la motor in bord fara nici un alt mesaj. Maine ii sun iar pe astia de la Vauxhall.

Aveti idee cam ce ar putea fi? Cineva de la munca mi-a zis de senzorul de oxigen sau ceva de genul...
Aveti vreo idee daca pot conduce asa? Ca joi am programat o excursie in Scotia....

Va multumesc si o noapte placuta in continuare.


MODEL: Insignia 2021
MOTOR: 2.0 diesel, 174 ponei, cutie automata
Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , la o diagnoza mai amanuntita cu valori in timp real la senzorul NOX in diferite regimuri de condus a-r trebui sa se vada la un grafic pe valori , anomalii pentru un punct de plecare . Masina fiind in garantie iesti la mana lor ( reprezentanta ) . Avertizarile din bord posibil sa fie prima etapa inainte sa-ti opreasca si motorul ca preventie de poluare dupa noile normatologii antipoluare la motoarele non electrice ( sper sa gresesc spre binele tau cu normele impuse antipoluare si cu restrictionarea din soft a functionarii unui motor poluant peste un prag stabilit ) . Se pune tot mai mult accent pe sisteme antipoluare mai ales pe automobile .
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am atasat rapoartele celor de la Vauxhall. Ultimul raport fiind de azi cu eroarea P2BAA(ca si cea de acu 2 zile). N au rezolvat nimic si au deschis o investigatie cu privire la aceasta eroare... Au sugerat sa nu se schimbe nici o piesa la masina si sa nu fac drumuri lungi cu masina...
Nu se stie cand vor primi raspuns la investigatie, cand vor repara masina...

https://postimg.cc/gallery/JtpkxPr
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Uite si aici : https://partsavatar.ca/p2baa...s-air-flow-sensor
Ca si idee .
Skip ads

  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Mda, deci, Am de asteptat mult si bine Smile) Pana primesc astia un raspuns, pana vor decide ce piesa sa imi schimbe.

Am sunat la astia de unde am cumparat masina si mi-au zis sa ii sun pe cei de la garantie. Acum trebuie sa astept pana luni(ca azi si maine e bank holiday, jubileul reginei si e inchis) si sa vad ce zic aia. Mi-o repara, imi da banii inapoi sau imi da alta masina.. Nu stiu cum merg lucrurile aici..
Partea naspa e ca nu prea sunt Insignia cu motor de 2.0, nici pe motorina nici pe benzina, nu mai veche de 2 ani de zile(sunt cateva dar depasesc 30 mii de lire) .

Ce parere aveti despre Grandland X? M-ar tenta un 1.6 sau 2.0 benzina ambele.
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Inca n am primit raspuns de la Vauxhall.... E vreo problema daca anulez adblue? Patesc ceva cu politia sau cu inspectia tehnica etc...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Masina în garanție și te gândești sa anulezi adblue?
Da, este ilegal: nu mai respecți norma de poluare.
Dacã se prinde cineva ca aj fãcut asa ceva: greu de spus.
Dar, cel mai important, problema se poate rezolva intr-un service serios.
Eu am avut problema cu adblue la 90 k km și s-a rezolvat cu update de soft.
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Ai citit ce am scris in postare? Ca au facut update la soft si degeaba? Ca mi a aparut aceeasi eroare in aceeasi zi?
Echipa de tehnicieni ai lui peste au zis clar sa nu se umble la masina(sa nu schimbe nici o piesa) pana isi vor da seama care e buba cu aceasta eroare/problema. Masina abia are 8900 de mile=14.000km si ceva si zace in curtea lor de pe 30 Mai. Doar ca tehnicienii nu sunt la acea reprezentanta... Asa ca nu stiu cum au ei de gand sa repare masina care are un an vechime...

Am vorbit cu un solicitator(citizen advice) si m a sfatuit sa iau masina si sa o duc inapoi de unde am cumparat masina si sa le zic ca:
" You are entitled to a repair from AvailableCar because you bought it within the last 6 months. The advise is to contact them and say:
“Under the Consumer Rights Act 2015, this car should be of a satisfactory quality, fit for purpose and as described. My rights have been breached because the car you sold me is faulty. I would like you to put this right by repairing the car at your cost.”

Problema e ca astia ar putea sa anuleze adblue la ea(nu ar fi singura companie sau singurul dealer care procedeaza asa) sau chiar sa si bage nasul prin ea si sa vada unde e buba.
Tipul de la Vauxhall Customer-Care mi a zis ca nu trebuie umblat la ea ca se pot produce alte stricaciuni si ca nici ei nu stiu cand vor gasi o solutie
Eu in 2 saptamani trebuie sa vin in tara cu masina ptr concediu. Nici macar nu am voie sa ies din tara cu masina data de ei, ca e courtesy car sau Hire Car, n am voie sa plec cu ea peste hotare.
Skip ads

  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Salut , daca nu au rezolvat-o de atata timp si masina e in garantie , si tu trebuie sa pleci din tara unde iesti , ar trebui sa-ti dea masina la schimb ( depinde de clauzele contractuale ) pe perioada cat masina sta pe la ei ( mai mult de o perioada anume ) in care masina cumparata de tine ar trebui sa beneficieze de aceasta garantie . Intereseaza-te sa vezi ( LEGAL - la clauze ) daca poti avea pretentiile astea . Daca poti beneficia de clauza mai sus mentionata dupa intoarcerea inapoi renunta la masina si daca poti cere si despagubiri ( posibil sa poti face acest lucru ) .
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salut.
Cum am zis mai sus, nu am voie sa ies din UK cu masina de schimb data de catre Vauxhall prin intermediul unei companii de tip Hire Car. O sa ii sun pe cei de la Hire Car sa vad daca pot rezolva ceva, daca se poate face vreo exceptie sau nu.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Uita-te si aici : https://v-allblue.ro/blog/po...utilizarea-adBlue
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
DUpa vreo 5 saptamani si ceva, au descoperit si ei cauza problemei mele: Nox sensor. Ceea ce le-am zis de la inceput, dar ei batman, batman. Un coleg de munca are un mic dispozitiv care ii spune ce erori am la masina. Singura eroare aparut la el era cea de Nox sensor.
I-am batut la cap pe cei de la Vauxhall si pe cel de la Custoemr Care si pe managerul regional de la Vauxhall cu chestia asta, ... Ei nu, ca nu, ca asteapta raspuns de la echipa de tehnicieni ai lui peste. Au dat comanda ptr piesa asta care vine din Ucraina si ca nu o gasesc deloc in UK, ca e problerma globala si ca nu stiu cand vor primi piesa si cand imi vor repara masina...
Si uite asa sunt fortat sa vin cu avionul in tara....
Skip ads

  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Masina inca nu e rezolvata, au mai gasit alta problema, injectorul adblue.. Deja ma bate gandul sa renunt la masina, sa o dau inapoi...Dureaza prea mult rezolvarea ei si nu stiu daca voi mai avea problemele astea in viitor...
  • Impresy

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am reusit sa iau masina de la ei. Dupa ce au schimbat senzorul de noxe si injectorul adblue, nu a mai dat nici o eroare.
Cei de la finantare nu iau masina inapoi si mi au oferit £400 compensatii ptr situatia creata si ca n am putut sa plec cu masina in concediu.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Take the benjamins and move on. My 2 cents...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR