Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • AGabriel951

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2017

  • Mesaj Privat
ok
in principiu siguranta de pe pozitia 26 din panoul de sigurante de sub capota a generat toata problema cu erorile , tensiunile si toate alea ...
astept sa mai fac cateva drumuri mai lungi sa vad ce erori mai reapar ...dar sper sa nu mai fie cazul

costuri de zeci de milioane si nervi si umblatura au fost reduse la costruri de pana in 10 lei doar cu un sfat la obiect si din suflet ... like

multumesc frumos
Skip ads

  • SBalean

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2000 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Vã salut colegi ! ,Am un opel astra g combii 1,8,16v ,116 cp, 85kw ,benzinarã, cod motor X18XE1, am fãcut 6 diagnoze pînã acuma ,primele 3 diagnoze erau diferite cu totul altceva,bineînțeles cã le-am schimbat Egr, debitmetrul de aer, clapeta acceleratie, sonda lambda, tot degeaba, motivul defecțiuni este la mașinã relantiul oscileazã, îmi stã turometrul la 1200, și la schimbarea treptelor de vitezã apare smucituri, adicã nu merge lin motorul, pînã la urmã am ajuns la concluzia cã e de vinã calculatorul ECU, la ultima diagnozã mi-au zis cã e valva PCV sau valva care regleazã relantiul, dar nu am gãsit deloc pe motor X18xe1 benzinara si de ce mi-a fost fricã n-am scãpat, clapeta de accelerație este electrica, deci relantiu electric incorporat în clapeta, numi rãmîne decit sã verific si eu calculatorul ECU ,acum am și eu o intrebare pt cã la noi la Reșița nu gãsesc meseriași buni ,mi-au zis sã cumpãr altul decit sã-l repare lipiturile contacte imperfecte, aș putea sã-l desfac eu ? sã-l verific acasã ?Vã mulțumesc ! ,sinteți colegi de treabã, vã urmãresc cu mult drag, aștept pãrerea voastrã, sãnãtate !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La modelul asta pica rar ECU, dar cã sa te convingi mai simplu și mai ieftin este unul din dezmembrãri cu IMO și cip cheie dar cã sa nu te chinui cu programãri sa fie de pe o mașinã identica la dotãri, gen ac clima, abs cu tc, cutie viteze manuala automata etc.
  • SBalean

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2000 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Vã mulțumesc de rãspuns !, dar nu gãsesc dupã codul care îl are cã am cãutat pe saituri, e plin de ele, dar nu gãsesc codul care trebuie al calculatorului ECU.
Skip ads

  • SBalean

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2000 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Cum pot sã postez poza cu calculatorul meu, cã n-am mai postat pînã acuma ?
  • SBalean

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2000 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Mie foarte dragã mașina, țin la ea ,n-aș vrea sã o vînd, aș vrea șa pot rezolva problema. Este modelul Ediție limitatã an 2000 ,dar este impecabilã.
  • SBalean

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2000 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Problema este cã e ediție limitatã din 2000 ,nu este opel astra g 1,6 16v ,clasic.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@SBalean: prin postãrile tale consecutive, gen chat, încalci regulamentul, care prevede cã, în intervalul de 60 minute dela prima postare, ești obligat sã folosești funcția „Edit” și toate postãrile ulterioare, din numitul interval, sã le încadrezi/încorporezi în postarea anterioarã.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR