Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ciufi80

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2004 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Bunã seara .Am o problemã cu astra h ul meu motor 1.6 xep .Acum douã sãptãmâni înainte dr a pleca în concediu mi s a spart furtunul de retur de la calorifer. Toate bune am fãcut aproximativ 1000 km iar apoi am plecat pe Transfãgãrãsan unde mi s a spart alt furtun(cel în T un furtun pleacã în vas unul în radiator iar celãlalt în motor).Având si putin noroc am putut rezolva problema pe loc. La întoarcere am observat cã la rãcirea motorului furtunul gros cel de la motor la radiator face vacuum ( se strînge) .Care ar putea fi problema?Are asta legãturã cu spargerea furtunelor?.Multumesc anticipat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil, ptr strângerea furtunului(furtunurilor), vinovat este bușonul dela vasul de expansiune(supapa nu-și mai face treaba). Ți-aș recomanda sã pui unul original(chiar dacã e mai scump!), cele aftermarket sunt cam loterie, am avut probleme cu fiabilitatea lor, adicã am pãțit ca și tine dupã nici 2 luni dela schimbarea bușonului cu unul aftermarket. Am pus original, nu sunt probleme dupã mai bine de 8 luni.
  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR