Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Diesel sau benzina?
Mirosul de ulei apare atunci când in zona motorului sau pe dedesubt, sunt scurgeri de ulei, iar în timpul mersului, acest ulei se încinge de la temperatura mare degajatã de motor.
Dacã ai diesel problema e mai complexa, deoarece pot fi multe cauze, daca ai benzina intai verifica vizual daca ai pe la motor urme de ulei proaspãt consistente si uitã-te si dedesubt daca lasa pata de ulei dupã ce a stat parcata. Dacã nu identifici pe unde se pierde ulei, prima cauza la benzina e filtrul euprator de ulei (înfundat cel mai probabil), se schimba usor si nu costa o avere.
Baftã!

P.S. scuze de post dublu, nu reusesc sa sterg al doilea post, rog un moderator sa ma ajute cu stergerea.
Skip ads

  • apostoiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2005 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut masina este diezel si nu are scurgeri mirosul de ulei ars vine dupa toba .adica este un miros intepator .o sai ferific epuratorul si turbo maine daca sunt ok ramane segmenti .oringurile la supape
  • apostoiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2005 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut azi am fost ma mecanic si a observat ca este presiune mare sus adica daca desfac capacu pe unde pun ulei il arunca in sus si pe furtunele da la supapa pcv ies la fel gaze.aveti idee care e cauza?
  • cozmin73

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut ,am un opel zafira 1.9 150cp si teava de alama de la filtru epurator se misca si iese cu totul afara din filtru ,e posibil sa traga aer fals pe acolo ? mentionez ca am gasit la un test eroarea p02279 aer fals in admisie.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
P02279 - gresit
P0227 sau P2279
Se sterge eroarea, se face proba de drum si apoi se reverifica daca mai apare.
Daca nu mai apare, se lasa masina in pace. Daca apare ... se complica treaba. Nu ar strica un WD40 in mufele de la UEC.
  • IAndone

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Pot schimba un motor opel zafira b Z17de 110cai DTR cuun motor A17DTRde 125cai? Sunt compatibile?
  • IAndone

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2021

  • Mesaj Privat
Care este semnificația indicativelor A și Z DTR, DTJ, DTH, DTE?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Z semnificã Euro4.
A semnificã Euro5.
DTR, DTH, DTC, DTJ sunt diferite versiuni ale aceluiași ambielaj, practic, cu alte caracteristici mecanice(putere, cuplu, soft management, eventual transmisie).
Teoretic se poate schimba, fiind permis de RAR, dar , practic, dacã nu ești un mic guru al mecanicii și electronicii, nu meritã, ptr uz domestic.
  • MPetrea214

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua stimati colegi! Desi am cautat in mai multe sectiuni ale forumului nu am reusit sa aflu o informatie destul de importanta pentru mine. Detin un Opel Zafira B 1.8 16V XER din 2008 pe care am montat o instalatie GPL . As dori sa stiu daca motorul descris mai sus are culbutori hidraulici sau nu deoarece informatiile gasite de mine pana acum sunt contradictorii. Va multumesc !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu...tipurile astea de motoare au culbutori mecanici, rigizi...
PS
Pe viitor să postezi codul motor complet, nu ce crezi tu de cuviință, că ne pierdem vremea reciproc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR