Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • Fabian27

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Deva
  • Masina: Mokka 2016 Benz 1.4 Turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Am urmãtoarea întrebare: vreau sa ii schimb uleiul. În manual zice ulei de calitate Dexos 2, dar dacã nu este se poate pune max 1 l din clasa ACEA C3.
Am gãsit ulei GM, Dexos 2, doar ca in specificații zice și ACEA C3.
O fi ok dacã are și specificația ACEA C3? Pun poze și cu uleiul și cu captura din manual.
PS: vad ca în cartea service, ultima data scrie Dexos 1 Gen 2. Totuși în manual, pentru Europa, zice Dexos 2. S-o fi schimbat ceva între timp?


MODEL: Mokka 2016
MOTOR: B14NET
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru motorul masinii mele, acelasi B14NET ca la masina ta, recomandarea la cumpararea masinii a fost sa utilizez ulei Dexos2.
Dupa ce s-a lansat pe Mokka noul motor benzina cu injectie directa, s-a prevazut pentru el noul ulei Dexos1Gen2, care evita (sau diminueaza) fenomenul de autoaprindere la turati scazulte (LSPI) specific acestor motoare, Reprezentantele Opel, insa, au adoptat acest ulei ca obligatoriu si pentru "vechiul" B14NET care are injectie indirecta.
Dexos1 Gen2 nu strica dar nici nu aduce veun avantaj. Doar ca este un pic mai scump decat Dexos2.
As zice acum ca poti sa foloesti pentru schimb orice ulei, GM sau nonGM, care are mentionate normele ACEA C3 si Dexos2.
ACEA C3 fara Dexos2 poate fi utilizat pana la 1L pentru completare intre schimburi.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Masina an 2018 B14NET numai ulei Dexos1 Gen2 au pus cei de la reprezentanta. Acum ca sunt preluati de PSA tot acelasi ulei Dexos1 Gen2 doar ca este de la Total parca.
  • Fabian27

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Deva
  • Masina: Mokka 2016 Benz 1.4 Turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2022

  • Mesaj Privat
@yeti, @epidaurus
Pe mine m-a derutat specificația ACEA C3, deși este Dexos 2. Mai mult, în cartea service primul schimb a fost fãcut cu Dexos 2, iar urmãtoarele cu Dexos 1 Gen 2.
Dar acum m-am lãmurit. Nu știam ca exista și ACEA C3 care nu e Dexos.
Mersi de rãspunsuri.
Skip ads

  • Cristian82

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Sedan 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2023

  • Mesaj Privat
Va salut opelisti!Îmi puteți spune daca este vreo problema daca am pus ulei de motor ravenol vmp usvo 5w30 in motorul unui Astra J B14NET 2018?Menționez că acesta nu are specificația dexos.Multumesc
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,468
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum după schimb nici măcar nu contează!
Sigur ai argumente solide pentru alegere, așadar...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR