Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • Ovidiu M90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Crossland X 2021
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, mã confrunt și eu cu o problemã. La viteze de peste 110km/h, în momentul în care frânez, începe volanul sã trepideze foarte nasol. Am fost sã verific echilibratul la roți, erau perfecte toate. Atașez o pozã cum aratã discurile. Mașina e cumpãratã în octombrie 2021, din reprezentanțã, are 14300km. Joi sunt programat la ei, sã-mi verifice discurile, eu de acolo zic cã e problema. Ce ziceți, am vreo șansã de izbândã cu ei?


MODEL: Crossland X 2021
MOTOR: 1,2 Benzina 130CP
Skip ads

  • alex_zr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Șãnțulețele din disc n-ar fi neapãrat o problemã, ele apar oricum la un moment dat. Dar plãcuțele ajung sã se muleze pe ele. Probleme apar dacã discurile se ovalizeazã sau se deformeazã. Asta se poate întâmpla dacã e prost aliajul sau în situații când treci peste bãlți cu ele încinse cauzând astfel dilatãri și contracții neuniforme.

Dar înainte de asta verificã și prezoanele. Sã nu ai vreunul slãbit.
Despre reprezentanțã nu știu ce sã zic, n-am avut de-a face cu ei.
  • Ovidiu M90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Crossland X 2021
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Dacã am fost sã verific echilibratul la roți, nu crezi cã am verificat și prezoanele?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
În condițiile date, numai discurile pot fi de vinã, au bãtaie axialã...
Skip ads

  • Ovidiu M90

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Crossland X 2021
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Am fost la bãieții de la reprezentanta, au constatat exact ce banuiam, au trimis ce au constatat la Opel Romania, ca sa primesc rãspuns cã discurile au garanție 6 luni sau 10000km. O glumã mai mare ca asta nu am auzit, discuri originale sã meargã 14000km și sã fie bune de aruncat dupã? Ce îs, discuri de cãruțã? 🤬 Sã ne înțelegem, îs discurile cu care a fost echipatã mașina din fabricație. O SÃ URÃSC MARCA ASTA TOATÃ VIAȚA MEA. Cine o zis, bine o zis, cã Opel e gunoiul nemților( știu, e Stelantins grupul acuma), dar renumele rãmâne.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Din fotografie se vede cã discul e de schimbat.dar citi km ai cu mașina.e de recomandat cînd pui discuri noi e bine sa folosești aceași marcã de plãcuțe chear și la schimb
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ovidiu M90 a scris:Am fost la bãieții de la reprezentanta, au constatat exact ce banuiam, au trimis ce au constatat la Opel Romania, ca sa primesc rãspuns cã discurile au garanție 6 luni sau 10000km.


Ovalizarea discurilor de frana e un fenomen larg raspandit, la km putini, la toate marcile.
Inlocuirea lor in garantie e un subiect sensibil, denaturat de multe ori de reprezentante.
Concret, PSA are proceduri complicate de decont, astfel ca unii dealeri MINT si spun ca anumite lucrari nu sunt eligibile. In cazul de fata simt ca nu e ceva ok si recomand sa va adresati direct Opel sau sa contactati alt dealer.
Ps: Am auzit de discuri ovalizate schimbate la 3 ani si 45k, in garantie extinsa, asa ca insistati!
Discurile sunt produse de producatorul ce a cerut pretul cel mai mic, nu de Opel. Opel e interesat sa schimbe cat mai mult in garantie, dealerii vor sa o faca pe banii clientilor!
  • Cherpedel

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2019 EB2ADT 110CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2022

  • Mesaj Privat
Costa 150-200 lei un disc decent. 400 perechea. Daca as avea problema asta si nu mi-ar schimba pe garantie, i-as injura ,mi le-as cumpara si schimba singur si as merge mai departe.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR