Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nice. Exact cum bãnuiam.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am gasit un service cu care lucreaza Epiesa, cred ca voi cumpara setul de placute si discuri de la Epiesa si le voi monta la acest service. (la reprezentanta, daca nu ma inseala memoria, mi-au cerut 1580 RON pe piese si 340 ron pe manopera, ceea ce este enorm ptr 2 placute si 2 discuri). Proabil voi merge pe ATE, cei de la service sugerandu-mi sa evit TRW. Aa, si tot ei au spus ca, in afara de ATE, recomanda Brembo sau Zimerman.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nici Textar nu sunt de ici, de colo...sunt cei mai mari furnizori de primã echipare.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma am fost la reprezentanta si mi-au pus placute eco originale, marca ,,General Motors" (nici ei nu stiau daca sunt ATE, TRW sau altceva). Cele vechi, m-am uitat la ele, mai aveau cam 1-2 mm pana la ultimul martor de uzura, deci nu mai tineau mult. Pret placute fata: 325 RON+130 ron (manopera)+48 ron test frane pe stand.
Prblema este ca mai am de schimbat baterie si curea alternator. Bateria au pus-o pe tester si aparea mesajul ,,inlocuiti bateria". Ce marci imi recomandati? La baterie as merge pe Exide si la cureaua de la alternator pe Contitech.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ca deobicei(90% cel puțin)...hai sã cerem sfaturi, ca sã ne putem bate joc de ele, cã sunt niște „fraeri” pe-acilea care n-au altã treabã decât sã sfãtuiascã...ce știu ei?
PS
Mai conteazã cã se poate lua aceeași calitate(direct dela producãtor, fãrã etichete cu blazon de GM sau whatever) la juma' de preț?! Ptr genul ãsta de „personalitate”, sper cã nu.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
[quote="livcro"]Eu as zice sa mergi pe TRW, si discuri si placute. E echiparea originala, branduita GM. Daca nu e ok TRW, ia de la acelasi producator si discuri si placute. Astfel ai sanse maxima sa nu scartie, praful rezultat sa fie in cantitati acceptabile etc[/quote
In proportie de 90%, tot la TRW ai ajuns... Very Happy Very Happy Very Happy. Numai ca ai mai pulsat un 100% pt sigla GM+ pret reprezentanta Very Happy Very Happy
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aferim. Ce spuneam și eu mai sus...cu alte cuvinte.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Ca deobicei(90% cel puțin)...hai sã cerem sfaturi, ca sã ne putem bate joc de ele, cã sunt niște „fraeri” pe-acilea care n-au altã treabã decât sã sfãtuiascã...ce știu ei?
PS
Mai conteazã cã se poate lua aceeași calitate(direct dela producãtor, fãrã etichete cu blazon de GM sau whatever) la juma' de preț?! Ptr genul ãsta de „personalitate”, sper cã nu.

Un evreu spunea candva ca pe orbul cu ochi nu-i pacat sa-l pacalesti! Adevarat este ca evreul vorbea cu bunicul meu, nu cu mine.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bine zis! De-aia îi admir...în secret.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@bibu16v: sincer, nu am inteles ce ai vrut sa spui. Ca sa clarificam: eu initial intentionam sa imi pun placute de frana cumparate de la epiesa si montate in service-ul lor partener. Intre timp am fost cu masina la revizie la Radacini, fara a solicita schimbarea palcutelor. Acolo ei si-au dat seama ca sunt ff uzate si mi-au facut o oferta f buna dupa parerea mea, adica placute GM la pret de 325 RON . Pe site-ul Epiesa un set de palcute ATE era apropiat ca pret, doar putin mai ieftin. Fiind mai comod, am acceptat sa le schimb pe loc la Radacini, ca sa nu mai fac inca un drum la Epiesa si inca unul la service, cand puteam rezolva totul pe loc (la pret apropiat). Asta nu inseamna ca mi-am batut joc de cei care dau sfaturi. O sa tin cont de sfaturi cand imi voi schimba placutele la cealalta masina din familie.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@vizitator ai idee GM unde face plãcuțele de frânã?
Face și de Logan oare? Cã se apropie revizia la mașina tatãlui meu și trebuie înlocuite.
Mulțumesc!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@vizitator
Sinceritatea e debordantã, dar, tot sincer, nu e nicio problemã cã nu ai înțeles ce am spus, nu e nicio pierdere (ptr mine, cel puțin), nu mã adresam ție.....dar dacã ai înțeles ce au zis restul colegilor, tot e ceva...dacã nu, nu.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
da, am invatat ceva: placutele Zimmermann sunt bune, de recomandat. Pana acum le excludeam din cautarile mele, nu stiam nimic de aceasta marca. Deci tot am inteles ceva.
@corsablue: din pacate nu stiu ce marca sunt placutele pe care le monteaza Opel acum. Am intrebat de 3 ori consilierul, a zis ca sunt ,,originale GM". Cred ca nici el nu stia.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista în gama de produse gm plãcuțe de frânã. Produc alții cu sigla firmei gm.
Zimmermann sunt foarte bune și pachetul disc+plãcuțe este greu de gãsit. Am folosit pentru Corsablue și am fost mulțumit, iar prețul a fost decent.
  • Ionut2300

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu o nelamurire , o sa fac schimbul de placute si discuri iar ca si discuri am ales trw , ideea e ca as vrea sa iau placute de la alt brand iar altii spun ca este ok altii spun ca nu . Fiecare brand de discuri se comporta diferit la alt brand de placute , asa ca stie cineva ce brand de placute e compatibil ( fara scartaieli etc.) cu trw? corsa d 1.2
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Delphi sunt ok. Eu asta folosesc.
  • Ionut2300

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2023

  • Mesaj Privat
La delphi ma uitam si eu si la bosch , stiu ca sunt bune delphi deci probabil o sa merg pe mana ta , mersi mult
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu scoate din discuție Textar...prietenii știu de ce.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR