Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Vviorel217

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Targoviste
  • Masina: Corsa 2009 Z1,4XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Salutari,
Sunt în cautarea unui Opel Corsa,an 2010..2013,benzina și sa fie automata.
Printre cautari am gãsit 2 modele,1,2 benzina și 1,4 benzina.Am observat la prima vizualizare ca au cutii diferite,una robotizata și cealalta cu convertizor.
As vrea sa va intreb,cei care știți mai bine,voi ce ati alege?
Care e mai ok,mai fiabila,ambele masini au în jur de 180000km.
Masina va fi folosita de sotie undeva la max 5..7km pe zi.
Voi atașat și 2 foto cu cutiile de viteza.
Va multumesc.


MODEL: Corsa
MOTOR: 1,4 vs 1,2
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr distanța aia, eu cred cã ptr un mic efort și mai mult confort psihic, poți lua liniștit manualã...cu celelalte douã s-ar putea sã ai experiențe personale cheltuitoare de bani...și de nervi. De cutii robotizate, automatizate, satelitizate, etc, exploatate în Românica, nu m-aș atinge nici gratis, decât dacã ar avea o mentenanțã doveditã cvasi-maniacalã. Dar, deh, ãsta-s eu...
NB
Sã postezi aceeași chestie în mai multe topicuri nu o sã-ți aducã un rãspuns mai rapid, dar contravine regulamentului acestui forum.
PS
Dacã-ți faci timp sã citești, pe-acilea, despre cutiile alea formidabile și ai judecatã, o sã cam ajungi la opinia mea...sau nu.
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
In principiu la o cutie automata uleiul nu face doar ungerea angrenajelor mecanice cum e la o cutie manuala , la Km astia posibil sa o termini repede chiar daca este o cutie buna tehnic si intretinuta corespunzator . Dupa o perioada mai lunga in care se circula cu uleiul din cutie la limita inferioara a temperaturii ( adica la o anumita vascozitate ) , posibil sa ai o surpriza dupa aceea la un drum mai lung dupa care posibil sa apara problemele .
" bibu16v " are dreptate ! Comoditatea de a conduce cu un picior si o mana libera costa .
Documenteaza-te bine cum e cu cutiile automate sa-ti poti face o idee .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR