Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Resuscitez topicul asta dupa o lunga perioada. Am avut si eu simptomele specifice, uneori nu mergeau comenzile pe volan si claxonul. In timp s-a agravat, acum nu mai mergeau aproape deloc.
Pinii nu erau lipiti la mine, erau fix ca in pozele de la inceputul topicului. Masina e din 2007. N-am demontant discul cu gauri si nici rotita de plastic. Nu e necesala lipirea pinilor pe ambele parti. I-am lipit doar pe partea dinspre volan.
Reparatia a durat jumatate de ora, n-a fost nevoie de nicio calibrare.
Functioneaza perfect.
Skip ads

  • NSandu306

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Probleme la cim opel astra h 1.7 nu merge claxon, airbag aprins in bord,cineva din zona Onești, Bacãu sã-l repare ?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Tutorialul de reparare CIM de Astra H este pentru ca cei care citesc aici sa aiba poze + informatiile necesare ca sa puna mâna pe scule si sa actioneze acolo unde trebuie sa repare.
  • AFilip

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2022

  • Mesaj Privat
Va salut, Am si eu o problema cu CIM-ul la un opel astra H 2009, keyless go. Nu se poate calibra senzorul unghi, am fost pana acum la 4 electricieni (electronisti) care se ocupa doar cu asa ceva si toti mi-au zis ca trebuie inlocuit. Am gasit in dezmembrari un CIM cu aceleasi coduri insa luat de pe o masina fara keyless si mi s-a spus ca nu e la fel ca al meu chiar daca e acelasi cod si deci nu a putut fi programat. Mai pot face ceva? Cim cu acelasi cod si sa fie si keyless am gasit doar prin polonia, dar fara pinul ala am inteles ca nu prea am ce sa fac cu el.
Un sfat? Multumesc!
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Resuscitez topicul asta dupa o lunga perioada. Am avut si eu simptomele specifice, uneori nu mergeau comenzile pe volan si claxonul. In timp s-a agravat, acum nu mai mergeau aproape deloc.
Pinii nu erau lipiti la mine, erau fix ca in pozele de la inceputul topicului. Masina e din 2007. N-am demontant discul cu gauri si nici rotita de plastic. Nu e necesala lipirea pinilor pe ambele parti. I-am lipit doar pe partea dinspre volan.
Reparatia a durat jumatate de ora, n-a fost nevoie de nicio calibrare.
Functioneaza perfect.


Iar a inceput sa faca figuri Confused Sunt sigur ca lipiturile le-am facut bine.
  • seputus

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Va salut! Am citit și am și aplicat cu succes ceea ce s-a scris in tutorial, dar am o întrebare. Cu ce vaselina se pot lubrifia contactele de la manete semnalizare / ștergãtoare? Mã intereseazã producãtor / marca. Mulțumesc!
  • GCrangus

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2023

  • Mesaj Privat
Salutare Colegi,am si eu o problema un opel astra H Cu butonul de comenzi din partea stanga a volanului...cateodata functioneaza cateodata nu...am inteles ca trebuie curatat Toate mufele dupa CIM...ma poate ajuta cnv cu acceasta problema (contra cost) sunt din Bucuresti.
  • AGrosu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Bunã Știți în Alba Iulia unde repara ,schimba CIM la masina?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR