Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
turmol a scris:
bibu16v a scris:Ai o viziune cam romanticã(n-am vrut sã zic primitivã) despre mașini(fie ele și Opel) și cum sunt ele concepute a se interveni asupra lor, de-o vreme încoace...
Probabil cã și un ambreiaj te-ai gândi sã-l schimbi pe marginea drumului...


Am un prieten care chiar a schimbat ambreiajul pe marginea drumului; inainte de 1989. Masina era o Dacia 1100.
Avea tot ce trebuie in portbagaj, inclusiv un taburet pe care l-a folosit sa tina motorul suspendat in timpul operatiei. Stia ca urma sa cedeze, dar a sperat sa ajunga in atelier sa-l schimbe.
Nu a ajuns; ambreiajul a cedat pe drum.
Caz real.

Bineînțeles, cã în epocã, am fãcut și eu lucrul ãsta. Dar nu poți compara o Dacie conceputã în anii '60 cu mașini concepute dupã 2000, ptr simplul motiv cã procedurile de intervenție sunt din ce în ce mai complicate, ptr lucruri altãdatã considerate relativ simple. De-aia am menționat ambreiajul: știu oameni care încã fac chestia asta cu mijloace rudimentare, dar nu pe marginea drumului cum ar crede niște "melancolici" ai mecanicii de șanț. Și nu de unul singur. Fie și din motive de siguranțã...
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Felicitãri MSerban pentru lucrare 👍 ! Și bine ca ai schimbat acea garnitura într-o ora și nu în 10 minute. Asta inseamna ca te-ai informat suficient înainte sa începi lucrarea și ca ai fãcut totul ca la carte. De asta exista forumul ClubOpel și alte forumuri, tutoriale, you tube etc, ca sã nu depindem de mecanici fricoși sau "care nu se bagã " și pe bani mulți.Ti-ai asumat ruperea vreunui surub sau alte pierderi,iar faptul ca ti-a ieșit totul bine ne dovedește tuturor ca se poate sa ne reparam și singuri anumite defecțiuni !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR