Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • THoffmeyer

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2022

  • Mesaj Privat
Buna!
Era timpul sa fac si eu o boacana dupa 6 ani. Am alimentat cu 10 litri benzina peste 22 litri motorina.

Singurele probleme intalnite sunt: motor supraturat, fum alb (miros de ars), nu se mai activeaza turbo la 2500RPM si motorul parca huruie.

Dar…azi noapte am facut plinul cu motorina, huruitul a disparut dupa 1km, fumul inca exista si turbo da semne ca ar vrea sa functioneze si el.

Ce ar trebui sa mai fac? Filtrul de motorina oricum urmeaza sa il schimb, as avea oare un aditiv sau lubrifiant (sper ca asa ii zice) sa pun in rezervor sau undeva sa incerc sa repar situatia?


MODEL: Astra G 2001
MOTOR: Y17DT
  • iuli78

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2021

  • Mesaj Privat
Eu am bagat ceva mai putina benzina decat tine , in jur de 6 litri la un rezervor de motorina , in afara ca era mai puturoasa o perioada de timp, pana sa mai golit rezervorul sa pun alta motorina peste, singurul simptom mai ingrijorator , a fost ca nu mai mergea la un moment dat sa isi faca regenerarea (incepea regenerarea dar se bloca procentajul) si abia dupa ce am facut plinul din nou si-a revenit si a incept sa mearga din ce in ce mai normal.,nu stiu daca era de la benzina dar sa nimerit atunci sa faca figuri.

Problema ta este ca ai cam multa benzina , daca eram eu probabil incercam un full de motorina sau daca aveam posibilitatea , dadeam rezervorul jos sau incercam sa scot amestecul din rezervor cu o pompa ceva daca mergea,scoteam pompa din rezervor si trageam pe acolo cat se putea .
Filtrul de motorina trebuie inlocuit, eu inca nu l-am inlocuit dar il schimb cat de curand.
  • THoffmeyer

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2022

  • Mesaj Privat
Update. Am desfacut filtrul de motorina de sub bancheta, am golit intreg rezervorul, aprox 25 litri motorina+benzina combinata. Fumul e tot mai putin dar la fel de puternic. Urmeaza un plin de motorina curata…ceva in plus ar mai trebui? Mecanicul s-a cam spalat pe maini cand a auzit ce am facut Smile)
  • romeo77

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2005 Y19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã zic bine sau nu, ca nu am pãțit încã asa ceva. Poți încerca sã îi pui un aditiv bun din comerț-dacã nu ai rezolvat problema și mai poți schimba filtru de motorinã. Ma refer la aditiv pt motorinã
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Clar, de schimbat filtrul principal de motorinã.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR