Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, avand dorinta de a avea scaune incalzite , ca tot vine iarna, m-am documentat aici pe forum si cred ca ar fi bine sa fac un topic separat special pentru Vectra B in care sa va faceti, pentru cei ce nu aveti instalatia electrica din fabrica precum si incalzirea in scaune.

Scule necesare:
1 surubelnita in stea
1 surubelnita dreapta
1 clichet
1 prelungitor pentru clichet
1 cutter
1 sertilizator
1 torx de 40
banda izoliera
pini mama-tata 2buc din fiecare pentru mufele in cauza . Recomand pinii originali ai masinii pentru a nu avea surprize.


In prima faza se dau scaunele din fata jos (exista tutorial pt asa ceva), se dau plasticele de la praguri jos .

In stalpul din stanga, de la sofer, exista 3 mufe mari , una albastra, verde si alba. Se deconecteaza cele 3 mufe si se scoate mufa "TATA" verde afara pentru a fi mai usor.
Alimentarea se face urmator, in mufa TATA verde: pinul 14 pentru scaun stanga si pinul 13 pentru scaunul din dreapta.(scrie pe interiorul mufei, unde se vad pinii, numarul pt fiecare coloana in parte).

De acolo se trag 2 fire si se reconecteaza mufele:

Eu am luat firele de la o alta masina care avea instalatia electrica de scaune, iar firul rosu-negru este pentru scaunul din stanga iar firul galben-negru pentru scaunul din dreapta. Acestea sunt +-uri pentru sigurante, urmand ca minusul sa il luati de la frana de mana. In continuare se trag firele dupa bunul plac, eu le-am tras pe sub mocheta exact prin manunchiul de fire ca si cum ar fi fost trase deja .



Dupa ce ati tras firele, dupa bunul plac, de la mufele de Airbag, de sub scaun se trage fir pentru minus si se baga +-ul pentru incalzire .



Firul maro de la mufa, este pentru minus . Aveti mai jos poza modificata sa aveti idee unde se trage minus.



Nu am avut timp pentru a pune si husele de incalzire, urmeaza sa le pun si voi revenii pentru a termina tutorialul. De asemenea, pentru cei ce pot lua scaune cu incalzire in ele originale, nu mai trebuie decat sa puneti pinii de la mufa masinii in locul unde sunt pinii de la mufa scaunului .

Va mai trebuiesc 2 butoane pt incalzire ce se vor pune in bord.

Partea a II a - Montare rezistente

In cazul meu, eu am luat 2 scaune de la un vectra ce avea incalzire in ele, insa unu, din cauza accidentului era stramb, fiind nevoit sa-l folosesc pe al meu de pe masina. Scaunul celalalt l-am pus direct, nu am mai dat jos rezistenta ci doar am schimbat "fetele" pentru a fi in ton cu restul masinii .

Scune lecesare
- Torx 16 pentru demontare scaune
-surbelnite fixe / drepte
- soricei auto minim 60 bucati (intra exact 28 de bucati / scaun) - va explic m- ai tarziu la ce se folosesc
- 2 rezistente de incalzire (daca nu sunt de Opel pot fi si de Renault, aveti explicatia pe un alt topic de modul de legare al firelor)
- patent
sertilizator (pt a taia soriceii)
Cam atat imi vin in minte la ora actuala.

Dupa ce ati dat jos scaunele demontati husele . Pentru a va facilita demontarea rabatati scaunul pana cand intre sezut si spatar aveti suficient loc, dupa care usor si cu grija scoateti cu patentul clemele de metal. Acestea nu se vor mai folosi .



Acum, pentru a pune husele inapoi, in locul acelor cercuri de metal veti folosii soricei care odata stransi ii veti taia cu sertilizatorul. Aveti grija sa strangeti la maxim soriceii pentru a venii cat mai bine husa pe scaun.

Odata date husele jos, veti avea la sezut burete si la spatar ... un fel de cuib de pasar Razz . Acum, daca aveti scaun de opel cu rezistenta OEM si vreti sa schimbati DOAR husa ca sa fie in ton cu restul masinii, pentru voi se refera urmatoarele poze:


Produsul finit pentru un scaun care avea deja incalzire, insa i s-a schimbat husa:


In cazul in care aveti o rezistenta 2nd hand OEM opel (celelalte care le cumparati noi, au lipici pe ele si e mai usor in privirea lipirii acestora pe schelet), trebuie sa lipiti rezistenta pe scheletul scaunul, pt a nu se misca si a fi fixa. Pentru asta eu am folosit aracet ( nu am fost f multumit de el recomand alt produs).
Poze:



Am uitat, pana sa ajungeti sa dati husele jos, dati plasticele laterale ce sunt prinse in suruburi.

Daca sunt intrebari, nelamuriri ... le astept si raspund fiecaruia in parte. Acesta este ghidul complet pentru a avea incalzire in scaune. Ambele operatii le-am facut singur dupa ce m-am documentat .
Acum, vectra mea are incalzire in scaune Smile oem, iar instalatia este de calitate. Smile


Ca timp total, azi de la 09:00 am inceput operatia de a da scaunele jos, am facut in cursul zilei o pauza de aprox. 2 ore, iar la ora 16:40 aveam scaunele montate pe masina. (Am fost singur si mi-am luat tot timpul pentru a iesii cat mai bine. Recomand timp de lucru 2 zile daca sunteti singur sau 1 zi sa lucreze 2 oameni.

Atentie, pericol de a lua foc !!! Rezistentele sunt consumatori mari de curent asa ca aveti grija ! Acesta este un ghid. Nu sunt raspunzator pentru eventualele probleme ce apar aducand modificari autoturismului dvs .
Skip ads

  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial! Eu am butoanele montate,instalatia electrica pana sub scaun din fabrica,rezistentele cumparate,asa ca astept cu interes partea a doua a tutorialului. Smile
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
adyytzu stii ca vorbeam acum ceva timp de treaba asta ? Very Happy Poate cand ma apuc de rezistente si sunt in Craiova, le facem impreuna, caci de ... unde-s doi ... berea prieste Very Happy Smile
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Da,imi amintesc Laughing daca vi in Craiova sa ma anunti mai inainte sa imi fac si eu timp sa ne incalzim fundurile
Skip ads

  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Aveti nevoie de pofta de munca.Mie mi-a luat 4 ore la primul si 2 la al doilea(experienta Smile ) Am folosit inelele originale pentru prindere nu am apelat la "soricei", iar incalzirea am pus-o fara adeziv.La cat sta tapiteria de stransa pe scaun, putin probabil sa se deplaseze.Spor la treaba!

Schimati titlul ala: tutorial montare incalzire in scaune.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cu inelele originale e mai mult chin si in plus, se ajeaza mai bine cu soricei.
  • adyytzu

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Tot soricei am folosit si eu,sunt mai usor de pus si suficienta de rezistenti.
Rezumat: munca multa,dar merita din plin...mai ales acum,iarna Smile
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dap. 28 soricei pe scaun dar sa aveti minim 60 ca cine stie. Eu am mai folosit 8 inele caci nu am avut soricei si nici de unde sa iau duminica la ora 15:00 , de aceea va spun ca e CHIN sa pui inelele la loc ...
Skip ads

  • kynder

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o nelamurire sub scaunele din fata am aceasta mufa, si nu stiu ce este doresc sa stiu daca scaunele sunt incalzite.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mufa galbena este de la airbag-urile laterale amplasate in spatar.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, ceilalti pini nu se vad. In cutia neagra mai ai o mufa de la pretensoarele de la centura si e posibil sa ai si firele de la scaune. Oricum, la astra g mai trebuie sa mai ai un modul pt incalzire in scaune, prins sub scaune(cel putin asa am inteles citind aici pe forum).
  • IONUTOPEL97

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Mari-rds a scris:Salutare, avand dorinta de a avea scaune incalzite , ca tot vine iarna, m-am documentat aici pe forum si cred ca ar fi bine sa fac un topic separat special pentru Vectra B in care sa va faceti, pentru cei ce nu aveti instalatia electrica din fabrica precum si incalzirea in scaune.

Scule necesare:
1 surubelnita in stea
1 surubelnita dreapta
1 clichet
1 prelungitor pentru clichet
1 cutter
1 sertilizator
1 torx de 40
banda izoliera
pini mama-tata 2buc din fiecare pentru mufele in cauza . Recomand pinii originali ai masinii pentru a nu avea surprize.


In prima faza se dau scaunele din fata jos (exista tutorial pt asa ceva), se dau plasticele de la praguri jos .

In stalpul din stanga, de la sofer, exista 3 mufe mari , una albastra, verde si alba. Se deconecteaza cele 3 mufe si se scoate mufa "TATA" verde afara pentru a fi mai usor.
Alimentarea se face urmator, in mufa TATA verde: pinul 14 pentru scaun stanga si pinul 13 pentru scaunul din dreapta.(scrie pe interiorul mufei, unde se vad pinii, numarul pt fiecare coloana in parte).

De acolo se trag 2 fire si se reconecteaza mufele:

Eu am luat firele de la o alta masina care avea instalatia electrica de scaune, iar firul rosu-negru este pentru scaunul din stanga iar firul galben-negru pentru scaunul din dreapta. Acestea sunt +-uri pentru sigurante, urmand ca minusul sa il luati de la frana de mana. In continuare se trag firele dupa bunul plac, eu le-am tras pe sub mocheta exact prin manunchiul de fire ca si cum ar fi fost trase deja .



Dupa ce ati tras firele, dupa bunul plac, de la mufele de Airbag, de sub scaun se trage fir pentru minus si se baga +-ul pentru incalzire .



Firul maro de la mufa, este pentru minus . Aveti mai jos poza modificata sa aveti idee unde se trage minus.



Nu am avut timp pentru a pune si husele de incalzire, urmeaza sa le pun si voi revenii pentru a termina tutorialul. De asemenea, pentru cei ce pot lua scaune cu incalzire in ele originale, nu mai trebuie decat sa puneti pinii de la mufa masinii in locul unde sunt pinii de la mufa scaunului .

Va mai trebuiesc 2 butoane pt incalzire ce se vor pune in bord.

Partea a II a - Montare rezistente

In cazul meu, eu am luat 2 scaune de la un vectra ce avea incalzire in ele, insa unu, din cauza accidentului era stramb, fiind nevoit sa-l folosesc pe al meu de pe masina. Scaunul celalalt l-am pus direct, nu am mai dat jos rezistenta ci doar am schimbat "fetele" pentru a fi in ton cu restul masinii .

Scune lecesare
- Torx 16 pentru demontare scaune
-surbelnite fixe / drepte
- soricei auto minim 60 bucati (intra exact 28 de bucati / scaun) - va explic m- ai tarziu la ce se folosesc
- 2 rezistente de incalzire (daca nu sunt de Opel pot fi si de Renault, aveti explicatia pe un alt topic de modul de legare al firelor)
- patent
sertilizator (pt a taia soriceii)
Cam atat imi vin in minte la ora actuala.

Dupa ce ati dat jos scaunele demontati husele . Pentru a va facilita demontarea rabatati scaunul pana cand intre sezut si spatar aveti suficient loc, dupa care usor si cu grija scoateti cu patentul clemele de metal. Acestea nu se vor mai folosi .



Acum, pentru a pune husele inapoi, in locul acelor cercuri de metal veti folosii soricei care odata stransi ii veti taia cu sertilizatorul. Aveti grija sa strangeti la maxim soriceii pentru a venii cat mai bine husa pe scaun.

Odata date husele jos, veti avea la sezut burete si la spatar ... un fel de cuib de pasar Razz . Acum, daca aveti scaun de opel cu rezistenta OEM si vreti sa schimbati DOAR husa ca sa fie in ton cu restul masinii, pentru voi se refera urmatoarele poze:


Produsul finit pentru un scaun care avea deja incalzire, insa i s-a schimbat husa:


In cazul in care aveti o rezistenta 2nd hand OEM opel (celelalte care le cumparati noi, au lipici pe ele si e mai usor in privirea lipirii acestora pe schelet), trebuie sa lipiti rezistenta pe scheletul scaunul, pt a nu se misca si a fi fixa. Pentru asta eu am folosit aracet ( nu am fost f multumit de el recomand alt produs).
Poze:



Am uitat, pana sa ajungeti sa dati husele jos, dati plasticele laterale ce sunt prinse in suruburi.

Daca sunt intrebari, nelamuriri ... le astept si raspund fiecaruia in parte. Acesta este ghidul complet pentru a avea incalzire in scaune. Ambele operatii le-am facut singur dupa ce m-am documentat .
Acum, vectra mea are incalzire in scaune Smile oem, iar instalatia este de calitate. Smile


Ca timp total, azi de la 09:00 am inceput operatia de a da scaunele jos, am facut in cursul zilei o pauza de aprox. 2 ore, iar la ora 16:40 aveam scaunele montate pe masina. (Am fost singur si mi-am luat tot timpul pentru a iesii cat mai bine. Recomand timp de lucru 2 zile daca sunteti singur sau 1 zi sa lucreze 2 oameni.

Atentie, pericol de a lua foc !!! Rezistentele sunt consumatori mari de curent asa ca aveti grija ! Acesta este un ghid. Nu sunt raspunzator pentru eventualele probleme ce apar aducand modificari autoturismului dvs .

Skip ads

  • RTomita

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Dezgrop si eu topicul asta cu o intrebare, scaunele incalzite de pe vectra b1 se potrivesc la vectra b2? Ambele masini avand scaune/butoane/sistem de incalzire montat si functional, doar scaunul soferului vreau sa il pun de pe b1 pe b2 fara modificari. Masina donatoare: Opel Vectra B 1.6 16v an 99, a mea tot din 99 cu motor de 1.8.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred cã ar trebui sã fie vreo problemã cu transplantul...
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR