Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Chucky.ss

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Masina trage dreapta in viteza si pe liber , daca iei stanga maxim pe loc auzi odata un clanc metalic pe stanga. iar in mers virezi la stanga si auzi continuu clanc clanc clanc qtat cat tii virat dar pe dreapta.

Alt fenomen ar mai fi ,dar mai rar numai cand o scot la drum cand merg pe oras nu apare numai cand merg pe centura sau pe dn / autostrada dar nu mereu f rar.. smucituri scurte de volan la dreapta doar pe acc nu in franare cu cat acc mai tare cu atat sunt mai bruste . Odata am oprit si am virat la max usor pe loc la stanga si la dreapta de maj multe ori si a disparut alte ori nu pana a 2 zi...


MODEL: Vectra c gts 2006 19 cdti 150 cai cutie f40
MOTOR: Z19DTH
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit pe CO!
Cred cã ai mai multe probleme...se impune o inspecție serioasã la trenul de rulare fațã: bucșe, articulații, flanșe+rulmenții aferenți, planetare.
Pocniturile la viraj în mers sunt, cel mai probabil, dela planetare.
Pocniturile la viraj pe loc pot fi dela rulmenți axiali(flanșã) sau dela direcție(chiar casetã, mai rar).
  • Chucky.ss

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Referitior la smucituri Am schimbat tampoanele la motor am inteles ca ele fiind soarte din cauza greutatii ar fi fost presiune pe caseta de directie si ar putea sa fi influentat . Eu nu cred asta , intradevar nu mai da socuri jn cutie la schimbarea vitezei si parca merge motorul maj cursuv fara trepidatiile alea . . Uitasem sa mentionez lanfenomenul cu smucitul volanului in bord se aprinsese si becul de ma amortizoare snt ids+ dar becul se mai aprindea f rar si fara sa smuceasca acuma nu stiu eu asinschinba ambele olanetare sau doar pe cea dreapta sa vedem oricum la viraje tot face urat directia decu trebuie facut ceva si cred ca are dreptate Bibu sigur e si o flansa sau un rulment pe langa planetara.. merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR