Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • RDM8815

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ramnicu Valcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2022

  • Mesaj Privat
Salutare colegi.
Am si eu urmatoarea problema. La relanti cand dau drumul la caldura scade temperatura motorului de la 85 pana la aproximativ 50. Am schimbat termostatul cu unul original gm, iar apoi cu unul mahle-behr, dar problema persista la ambele termostate. De asemenea temperatura nu sta la 90 cum ar trebui si sta undeva la 85. Masina este un Astra din 2008, 1.4 benzina 90cp.


MODEL: Astra 2008
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
La astra 1.8 benzina tot 2008 sunt 2 termostate , e posibil si la tine sa ai 2 . Verifica
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@Augustin73
Poți dezvolta puțin subiectul celor 2 termostate, e sensibil neobișnuit...unde sunt amplasate și de ce? Nu gãsesc nimic pe temã...
@RDM8815
Bun venit pe CO!
Ar trebui stabilit cu adevãrat dacã temperatura scade la 50grd C, ceea ce nu e normal ptr aceste motoare...chiar dacã nou, termostatul e suspectul de serviciu.
Nu știu cum ai determinat tu aceastã temperaturã, cã nu ne spui...parcã Astra H nu are termometru de bord...
  • RDM8815

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ramnicu Valcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2022

  • Mesaj Privat
E vorba de un singur termostat pe care l-am schimbat prima data cu unul original, nou-nout, iar baietii de la service au spus ca e defect. Am cumparat alt termostat firma mahle, l-am dat jos pe cel original si l am pus pe acesta. Problema persista cand masina sta la relanti si dau drumul la caldura, temperatura scade de la 85 grade pana la aproximativ 55-60 de grade.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Acum:
1. în continuare nu spui cum afli acea temperaturã, dovadã cã nu citești sau nu reții ce se scrie sau nu-ți pasã, tu le știi pe-ale tale;
2. e cumva normal sã scadã temperatura, dar dupã câteva minute, depinde de temperatura exterioarã, de funcționare în ralanti, temperatura ar trebui sã revinã la normal adicã aprox 90grd C, ceea ce iar nu precizezi.
  • RDM8815

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ramnicu Valcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2022

  • Mesaj Privat
1. O sa fac poza sa vedeti. Au pus testerul cei de la service si au citit temperatura 60 de grade.
2. Nu se mai ridica acul daca nu opresc caldura. Daca opresc caldura se ridica si ajunge la 85 de grade, nu trece de 85.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Acum e clar, mulțumesc.
Termostat. Tot clar.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca la atingerea cu mana, nu isi pot da seama de temperaturi, exista clesti pentru blocat/obturat/sugrumat furtunuri (ar trebui sa aiba asa ceva la acel service).
In maxim 30 de secunde, au blocat furtunul care intra in (sau care iese din) radiator si se face testul.
Fara costuri, fara timpi de asteptare, fara prea multa gandire.
  • RDM8815

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ramnicu Valcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2022

  • Mesaj Privat
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR