Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare acesta este primul meu mini tutorial si sper sa fie de ajutor cuiva care are nevoia si curajul de a schimba un plafon...
Poza 1 Am inceput prin demontarea plafonierei centrale fata, am bagat o surubelnita in sagetile marcate cu rosu si am scoso afara dupa care am desfacut capacul de la suportul de ochelari si acolo am gasit suruburi si leam desfacut cu T20.Plafoniera am scoso cu tot cu senzorii de alrma.
Poza 2 Se demonteaza parasolarele prin desurubarea celor doua suruburi cu torx de 25 si scoaterea sigurantei spre exterior cu ajutorul unei surubelnite de la clema de prindere a parasolarului si se trage in jos de clema iar cine are dotata masina cu parasolar luminat se demonteaza mufa de la lumini.
Poza 3 Se scot capacele pe care se scrie Airbag tot cu un varf de surubelnita si se scot spre exterior.Idem la celelalte capace cu marcajul Airbag sau fara marcaj.
Poza 4 Se desfac manerele laterale prin scoaterea capacelului de ascundere a surubului
Poza 5 Scoaterea capacului de pe stalp cu inscriptia Airbag
Poza 6 se da jos plafoniera spate cei care au .

Stalpi laterali fata care se pad in pozele 8 si 9 se desfac prin tragerea lor iar cei laterali la fel....Din porbagaj am dat jos laterala stanga care mascheaza panoul de sigurante si "REC" pt a avea un acces facil pt schimbarea panglicilor de vin pe plafon,tot cu aceasta ocazie am tras si panglica pt oglinda electrocromata (daca am zis bine).Am mai desfacut centurile spate.Plafonul la partea din spate la luneta este prins cu un fel de scai se vad cele 3 sageti in poze.Timp necesar la demontat plafon masina donatoare 40-50 de min,iar la montare pt masina mea cam 2 ore si 30 min (de mai cu grija si nu am avut nici decuparea la plafoniera spate la cel "nou").
Tot in aceeasi zi am curatat si sorbul de motorina care arata cam asa la 3 ani si 40.000km


Ultima modificare facuta de teoboss la Mie 22 Oct, 2014 7:03 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Orice completare si critica este binevenita.
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
de cand asteptam sa vad si eu cum se scoate. Eu am modelul caravane si am trapa si e un pic inclinata si trebuie sa demontez si eu plafonul ca sa o reglez. Iti multumesc mult pt tutorial, foarte de ajutor. Sorbul de motorina unde e amplasat? Eu am motorul de 1.9 120 cp, e la fel ca al tau?
  • teoboss

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sorbul de motorina este amplasat sub bancheta spate
Skip ads

  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
teoboss a scris:Orice completare si critica este binevenita.


Cu demontarea m-am prins.Cand montez celalalt plafon,trebuie sa il lipesc cu ceva de plafonul exterior,sau se prinde pur si simplu?Mai multe tutoriale ar fi binevenite.Nu mai scoatem atatia bani din buzunare! Rolling Eyes
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
montatul e inversul demontatului...
la hatchback / gts / signum / break e foarte simplu de scos afara si de bagat la loc multumita hayonului masinii.
la berlina e problema pentru ca trebuie sa-l bagi inauntru pe usi,
avantajul e ca plafonul e suficient de flexibil cat sa nu fie nevoie sa scoti parbrizul sau luneta...

si ca sa raspund punctual la problema ta, nu e lipit cu nimic.
se tine in capitonajul stalpilor, clipsuri, chedere, manerele din tavan, plafoniera si ce mai e pe acolo...
sunt suficiente puncte de sustinere ca sa nu fie necesara lipirea...
ca e facut si dintr-un carton destul de rezistent care nu se indoaie cu una cu doua...
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc mult!
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat plafonul la masina.L-am gasit la 60lei.credeti-ma ca e foarte simplu.Si pe langa asta,te scuteste de aruncat bani pe geam!Multumesc teoboss!
Skip ads

  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
ma poate ajuta cineva cu dimensiunile la suportul de ochelari din plafon?
Multumesc
  • CClaudiu918

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2019

  • Mesaj Privat
am dat jos plafoni si sa bulit acea panglica ce merge la plfoniera ,mai exact sa desprins legatura din dreptul scunului spate ,se mai poate repara cumva sau inlocuita cu totu?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cicã dacã ai abilitãți de vrãjitor în circuite imprimate se poate recondiționa(cred cã gãsești pe unchiul Goagãl diverse variante, ptr diverse versiuni de circuite)...marea majoritate o schimbã.
  • CClaudiu918

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2019

  • Mesaj Privat
O sã încerc sã fac circuit nou din fire de unde sa desprins pânã la.plafoniera sã vãd dacã reușesc ceva daca nu alta .se gãseste la dezmembrãri oare ?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Se (mai) gãsește...Baftã!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pana la urma, se poate face si o "Româneascã" acolo.
Cauti doua perechi de mufe, cu cati pini ai nevoie. Schimbi mufele de pe plafoniere, iar perechile lor le pui pe fire suficient de lungi, izolezi torul frumos si ai rezolvat problema.
  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu am taiat-o cu simt de raspundere cand am montat suportul de ochelari in plafon.
Am incercat sa "innadesc" traseul, dar aveam probleme cu lumina asa ca am cautat la dezmembrari si am schimbat-o
Cel mai sigur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR