Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La Vectra C ( 2008 ) Z18XER, mai am cateva mii de km pana la pragul de 60.000 km, trebuie sau nu sa schimb distributia la 60mii km.
In caietul de service apare asa:

La pagina 1 din caietul de service este o mentiune :

Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In principiu poti sa mai mergi mult si bine inca 2-3 ani fara sa o schimbi insa ar trebui inspectata pt. eventuale semne de uzura/oboseala a curelei. Ceea ce ma uimeste pe mine la acest motor este faptul ca are distributie variabila dar foloseste curea ceea ce n-am mai vazut (sistemele "consacrate" Vanos, V-TEC, VVT-i folosesc lant).
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
A vorbit un prieten care stie limba germana, cu o reprezentanta in Germania pt aceasta problema, m-ia cerut seria de sasiu dupa care m-au asigurat ca schimbarea de distributia se schimba comform caietului de service , adica la 150mii km sau 10 ani ( la Z18XER).
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu as schimba-o la maxim 80.000 km.
Ce e in caietul de service e pentru Vest. De exemplu in Craiova aveam o viteza medie un pic sub 20 de km/h pe cand in Magdeburg e in jur de 50 de km/h. Deci de 2 ori si ceva mai multe ore de functionare in Romania la acelasi numar de km parcursi.
Skip ads

  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
daca scrie 150000km. sau 10 ani pai asa e . terminati cu d-astea ca eu am mers pe nu stiu ce drumuri sau cu medie mai mica si tre sa schimb la 80k - aia au luat o marja de eroare
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
intrati pe forum opel de germania si vedeti schimb de distributie la 145 de mii , la 170 de mii
  • justrzv

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
m-am linistit si eu atunci Smile
  • misache1968

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cureaua de la distributie are si uzura morala,daca faci 60000 de km ,in 6 ani ,ce te faci ca se face cureaua franjuri
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Recomand cu caldura sa schimbati distributia la 60.000. Nu comparati Romania cu Germania...si nu ma refer aici doar la tonele de praf si mizerie pe km2....modul de exploatare,combustibili, etc....
Cunosc cazuri care au spus ca nu trebuie schimbata la 60k si si-au facut motorul pe urma Wink
  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
La Z18XER am schimbat prima distribuție la 118000 km (10 ani și 6 luni ) in 2017 , cureaua încã arata bine .
Acum are 5 ani și 6 luni de la schimb ( aproximativ 75 000 km parcurși ) și oscilez între a o schimba sau între a mai merge cu ea așa 1-2 ani (pânã în 100 000 km ) . Cureaua arata bine doar un pic prãfuitã și nu se aud zgomote ciudate . Prin distribuție înțeleg role , pompa , curea , lichid de rãcire .
Are cineva cunoștințã de distribuie ruptã pe acest motor și dacã da , in ce condiții sa întâmplat ( kilometri , interval de timp , etc. ) ?


  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Admir genul ãsta de curaj...nu înțeleg pe ce se bazeazã. Probabil ceva gen „Mã simt norocos”.
  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
bibu16v , 😊 , nu e curaj și nici noroc , așa scrie in manualul mașinii ( pentru Germania într-adevãr) .
Distribuția se schimba la 120 000 km sau la 10 ani ( în funcție de care parametru este îndeplinit primul .
Eu am cumparat mașina când avea 115000 km la bord și 10 ani și 6 luni cu distributia originala și am schimbat-o imediat ce am ajuns acasã cu ea ( la reprezentatã evident) .
Totuși vãzând la acest tip de motor care se gãsește pe o varietate mare de mașini și mãrci cã sunt date diferite intervale de schimb al distribuției am întrebat la obiect dacã știe cineva de caz concret de distribuție ruptã și în ce condiții s-a întâmplat .

P.S. Sunt conștient cã nu sunt aceleași condiții de întrebuințare a mașinii comparând Romania cu Germania și datoritã acestui aspect sunt de acord cã trebuie sã micșorãm aceste intervale dar totuși , parca nici la jumãtate din valoarea lor .

Sãrbãtori fericite tuturor , ,,,,, și fara distribuții rupte 🍻 !
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La ce bãlãrii de recomandãri fac producãtorii de-o vreme încoace(uleiuri de transmisie care nu se schimbã, distribuție pe lanț care nu se schimbã și ele ajung salatã în câteva zeci de mii, schimburi de ulei la 30k km), rãmân la pãrerea mea: nu sunt atât de curajos, mai ales pe banii mei. Dar nu mã opresc din admirație ptr cei care, bravând, urmeazã calea sfântã a producãtorului.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Colegul nostru are noroc pentru ca nu e cuplu de diesel, deci efortul de rupere al curelei nu e foarte mare. Dar ar trebui sa se bazeze pe o pompa de apa de calitate premium, pentru ca daca nu e asa... atunci se rastoarna toate calculele lui privind numarul de km de inlocuire distributie.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu chiar...cel puțin, nu din cauza asta: pompa de apã e pe cureaua de accesorii.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Atunci ar avea sens rationamentul initial.
  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez , acum doi ani și 10 luni am schimbat cureaua de accesorii . Avea doi ani și 6-7 luni de la schimb și am observat cã prezenta crãpãturi acesta fiind motivul schimbãrii . Cureaua actuala de accesorii aratã ca noua chiar daca între timp a fãcut vârsta și kilometrii celei de dinainte . In ce privește pompa de apa este marca Graff .
Inițial am vrut sa pun originala (Fiat...) dar avea un preț exagerat (850 lei ) așa cã am mers pe aftermarket .
P.S. Mașina este un Fiat Croma 1.8 benzina , sora italianca a Opelului Vectra C .Practic mai mult vad ștanțat GM pe componentele mașinii decât Fiat 😊 .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Adalin, pana la urma e decizia ta. Tu schimbi distributia la cat vrei.
Parerea generala pe forumul asta e ca distributia pe curea se schimba la 60.000 km, uleiul la 10.000 km. Da' ia-o ca o recomandare, daca tu vrei sa le schimbi la alte intervale, le schimbi la cat consideri tu de cuviinta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR