Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Una proaspata, de ieri seara. Pana acum am facut test de lumini si dim la GID si CD70 fara contact pus. Totul ok.

Cand am pus ieri contactul si m-am jucat la reglaj intensitate lumini, GID-ul si CD70 au luat-o razna, era disco pe ele. Nu se putea regla intensitatea luminii. Dar la bord totul constant si ok. Eroare BCM de tensiune inalta circuit iluminare bord.

Tot incercand sa vad care este problema, am observat ca inlocuind LED-urile de iluminat din bord (ceasuri) cu becurile normale (cele originale cu filament), problema a disparut.

Si acum nelamurirea mea:
- de ce fenomenul se manifesta numai cu contactul pus?
- iesirea de iluminare bord din BCM, are nevoie de sarcina mai mare sa lucreze corect?

Instalatia originala alimenta TID (cred ca are becuri filament) si CDR2005 (cred ca are leduri). Instalatia noua alimenteaza GID (leduri) si bord (cd70 e pe can, deci nu are treaba cu dim de la bord in mod direct), deci sarcina este mai mica.

Am nevoie de un electronist sa inteleg problema, vreau sa pastrez ledurile in ceasuri.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Rezolvat, am conectat bricheta, butoanele de la incalzire scaune, ledurile la loc in bord, merge reglajul luminilor. Problema a fost ca nu aveam macar un bec cu incandescenta pe circuit, erau toate mufele scoase.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cam asa aratã finalul.


  • minitehnicus 59

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2022

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Singurele Corsa-C / Meriva-A care suporta BC sunt :
2005-2006: Z10XEP, Z12XEP, Z14XE, Z14XEP, Z17DTH, Z18XE iar
2007-2011: Z14XEP, Z17DTH, Z18XE
Nu vorbim ROMANESTE ?

CristianTM.
Eu dețin un Opel Corsa C fabricație 2003, cu motor z14xe care are BC cu afișaj MID! Dotare cu care a venit din fabricã alãturi de climã, airbag-uri cortinã, cruse control și spãlãtoare de faruri. Conform schemei din TIS2000 are can bus H și L! Deci exista dotare cu BC și înainte de 2005. Una din deosebiri, ușor de observat la aceasta motorizare între 2003 și 2005 este mufa de la radio! La ediția 2003 multimedia este NCDC 2015 sau NCDR 1100 iar la ediția 2005 CD 30 sau CD70!
Skip ads

  • minitehnicus 59

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2022

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:Nu trebuie sa schimbi cablajul masinii pentru a avea informatii despre consum. Ai nevoie de TIS si o bruma de pricepere. Trebuie sa tragi 3 fire de la ecu. Te uiti pe schema, dar nu la corsa c, pentru ca nu exista bord computer la corsa c anterior lui 2005. Exista la astra g z14xe cu bord computer. Eu asa am pus bord computer la z12xe din 2001. I-am pus gid din ala mare cum zici ca ti-ai luat. O sa ai ceva surprize cu denumirea mufelor de la ecu.
Deci , repet , nu cauta cablaj de bord computer anterior lui 2005 ca nu exista.
Sa nu uit , la Z13 DT NU SE POATE PUNE BC !
. Eu am Corsa ac 2002 cu motor z14ze care are din fabricație BC cu afișaj MID!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
minitehnicus, te-ai apucat de dezgropat mortii? Tu nu ai bagat de seama ca in topicul asta nu s-a mai postat de vreo 8 ani?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR