Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Azi am constantat ca acul de la vitezometru nu mai indica, nu se mai ridica. E total aiurea sa nu vezi cu ce viteza mergi. A mai patit cineva asa ceva? Exista o siguranta ceva sau este vb despre ceva mai grav? Multumesc mult.
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Azi am vazut ca nici kilometrajul nu mai creste. a ramas pe valoarea dinaintea problemei aparte. exista cablu de vitezometru sau kilometraj separat sau pur si simplu este o siguranta parlita in bord?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ai cumva si martor ABS aprins in bord?
Verifica si cabaljul la ceasuri. Ii place sa iasa de la drumurile line din Romania.


Ultima modificare facuta de cangri la Mar 07 Oct, 2014 8:54 am
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Avand in vedere anul cred ca ai senzor viteza pe cutie, in spate cam pe sub coltul admisiei.

Astia mai pica si costa ceva peste 200lei, vezi ca iese foarte greu din cutie si daco-l rupi ai dat de dracu' ca trebuie demontat la greu sa-l impingi afara.
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri. Nu am nici un martor aprins in special ABS. Sunt stinsi. Am facut rost de un senzor. Chiar eu l-am scos cu mana mea de pe o cutie cu ceva rulmenti nasoi. Stiu ca senzorul e ok. Si DA a iesit cam greu dar prin invartire a iesit bine. Am vazut ca are garnitura aceea circulara si de aceea opune rezistenta. Am sa ma apuc sa-l scot acum de pe masina. Cam incomod avand in vedere spatiul. Revin mai incolo cu vesti bune sper.


  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am revenit. Cam nasol. Vreau sa va spun ca am incercat sa.l schimb dar n.am reusit sa.l extrag. Am incercat prin partea de sus pe la capota. Loc ffff ingust. Am scos mufa si surubul l.am rotit dar degeaba. Mi.a fost frica sa nu.l rup.Am sa incerc spre sfarsitul saptamanii cand o sa fie si vreme frumoasa undeva pe o rampa, pe dedesupt poate merge un pic ridicat cu o surubelnita sub buza. Daca a mai schimbat cineva astept si eu un sfat. Multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incalzeste bine motorul ca de acolo si cutia Wink , aluminiul se dilata...da-i cu posirca de wd40 daca il poti ridica putin si numai prin rotire, surubelnita o uiti acasa !
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am revenit. N-am mai schimbat nimik. Cred ca era un contact imperfect la mufa de la senzorul de pe cutia de viteze. Nereusind sa scot senzorul si apoi curatand un pic lamele si mufand inapoi a mers. In primele 2 zile cu niste oscilatii. Acum fucntioneaza ok. de doua saptamani merge bine. As mai da cu un sprat de contacte la mufa dar imi este cam lene. astept o mica figura si apoi dau si cu spray. Multumesc de sfaturi.
  • attilabogdan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Salaj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2015

  • Mesaj Privat
eu am schimbat senzorul de viteza si tot nu imi indica acuma ce sa fac?
senzoru lam cumparat de pe net folosit si a spus ca merge pot verifica cumva?
daca merge senzoru?
  • FIonRadu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2021

  • Mesaj Privat
sall ai reusit sa masorii senzorul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR