Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E
  • ai.ciprian

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

In urma cu o luna am cumparat pentru sotie un Opel Corsa E OPC Line nou. E plin de optiuni, de la clima, pilot automat, incalzire in parbriz, volan, scaune, camera si senzori fata/spate etc, dar am observat ca lipsesc ceva optiuni de pe display-ul din bord (consum instant/mediu, range si altele). Am fost la reprezentanta sa le activeze si dupa o prima incercare mi-au zis ca optiunile nu exista in Danemarca (unde locuiesc si de unde am cumparat masina), desi se gasesc in manualul masinii. Am sapat un pic si am gasit in DK masini SH de vanzare care au optiunile respective activate si le-am aratat celor de la reprezentanta si le-am dat inclusiv un link de pe youtube unde cineva din Germania activeaza optiunile respective.

Dupa ce au contactat importatorul mi-au zis ca masina mea nu are computer de bord, deci nu se poate face nimic. Ma surprinde pentru ca e o varianta de dotare destul de ridicata si optiunile respective sunt normale pe o masina in 2019. Are cineva idee daca se poate face ceva?

Va las un link sa vedeti cum arata inainte si dupa activare:

http://www.youtube.com/watch?v=UDiW-MwtIsg
Skip ads

  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Iti cunperi asa ceva https://youtube.com/watch?v=tIK0Fuy0p0g
In reprezentanta nu stiu aia
  • ai.ciprian

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mi se pare totusi ciudat sa trebuiasca sa cheltui 300-400$ pe o scula ca sa activez eu niste optiuni care ar trebui sa fie active din fabrica. Sau macar ca Opel sa fie in stare sa le activeze, chiar si contra cost daca nu sunt incluse in nivelul de echipare actual.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Optiunile alea nu trebuiau sa fie active din fabrica, nu stiu de unde ai scos tu asta, faptul ca niste insi s-au chinuit si au deblocat un meniu secret pt o masina si nu dau acea chestie gratis mi se pare absolut firesc. Vrei, platesti, nu vrei, merge si-asa. Sunt sigur ca daca le activai la opel plateai de 2-3 ori mai mult Smile)
Skip ads

  • ai.ciprian

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Corsa 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu contest munca oamenilor care au produs scula respectiva, doar ca nu prea vreau eu sa dau atatia bani pentru a o folosi o singura data. Banuiesc ca nu instaleaza software aditional, ci doar activeaza ceva ce e deja existent pe masina. Si tocmai de asta m-au surprins raspunsurile de la Opel, care mai intai au spus ca optiunile nu sunt disponibile in DK, apoi ca masina mea nu are BC. Si zic ca m-as fi asteptat sa fie active din fabrica pentru ca le-am vazut pe alte Corsa care se vand pe net (nu pe absolut toate ce-i drept) si ca masina mea e o echipare de top.

Deci reprezentanta nu mi-a dat un pret de 2-3 ori mai mare, a zis ca nu se poate. Si tocmai de asta ar fi putin aiurea sa cumpar chestia aia si sa constat ca e inutila.

Eram curios ce spune comunitatea din Ro despre treaba asta, daca s-au mai intalnit cu asa ceva, daca e posibil ca unele Corsa sa nu aiba BC mai ales la echipari superioare sau e doar o prostie a celor de la reprezentanta si nu am primit absolut tot ce am platit.
  • milibey

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2019 B14XEJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am intrebatr si eu la DiBas Ploiesti daca pot activa aceste optiuni ale computerului de bord. Acelasi raspuns l-am primit si eu, nu se poate. Poate vreun coleg din tara ne poate ajuta cu acest aspect...
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ne combinam si cumparam unul mai multi.
  • rinoantara

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2015 z22dm1/LNQ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu se poate este raspunsul standard la reprezentanta. De fapt se poate dar politica e sa nu se faca pentru a nu incuraja retrofit-urile. Eu am programat navi la Corsa E 2015 desi reprezentanta spusese ca nu se poate. E valabil doar la reprezentanta, daca esti reparator independent si ai cont+acces platibil la Opel se poate . Singurul aspect"neplacut" e ca trebuie sa platesti 50 euro 2 ore, daca se face din prima, sau daca se face cu cod VCI mai platesti o data acces + pretul VCI. La masina care e subiectul aici , teoretic se face de la prima accesare, deci pretul ar fi accesul(50 euro+ manopera aferenta).
  • SLica

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2016 B14NEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2023

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu aceeasi problema, a reusit cineva sa o rezolve? Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa E

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR