Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare.
Zilele trecute am avut e eroare in bord de bec pe spate si nu am gasit nimic pe forum cum se demonteaza si ce becuri avem acolo asa ca am zis sa postez eu.
In prima poza se vede stopul iar bulinele negre sunt 2 dopuri care pot fi vizibile dupa ce se ridica usa de la portbagaj. Se pot scoate usor cu o surubelnita dreapta si acolo avem 2 holsuruburi cap cruce. Apoi stopul iese prin miscare repetata spate -fata deoarece intre tabla si stop se scurge toata apa de sus /frunze/aluviuni ce formeaza ca un noroi ce se intareste si nu se scoate chiar usor.
Dupa ce stopul a iesit din cele 2 canale (are unul spre exteriorul masinii unul spre portbagaj) o sa fie vizibila o mufa conectata la mufa ce vine din masina. Mai intai tot ansablul il scoateti dintr-un plastic (ca sa nu joace acolo ) si decuplati mufa asa cum vedeti in poza 2. Trebuie sa fie vizibile 3 becuri asa cum vedeti in urmatoarele poze (codul langa fiecare bec in parte). Am schimbat toate becurile mari : cele albe erau afumate/ negre iar cele portocalii erau decolorate / decojite.
Eu am gasit urmatoarele coduri: P21W - bec alb, PY21W - portocaliu , W5W - bec mic alb.

linkuri:
P21W - https://www.autokarma.ro/set...s_xYaAgcxEALw_wcB

PY21W - https://www.autokarma.ro/set...MvVkaAiFZEALw_wcB

W5W - https://www.autokarma.ro/set...tFrMaApd4EALw_wcB





MODEL: Zafira Tourer 2013
MOTOR: B16DTH
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Pentru a avea acees la stopul suplimentar trebuie procedat astfel.

Dupa ce ridicati portbagajul aveti acces la capacul de pe usa (vezi poza 1). Trageti cu atentie dinspre luneta si trebuie sa sara 4 clipsuri (vezi poza 2). Mai departe trebuie sa scoateti 2 cleme cu o surubelnita dreapta cum se vede in poza 3. In acest moment puteti inchide portbagajul si cu aceeasi surubelnita dreapta si subtire sa o introduceti intre tabla si stop , pe langa garnitura (vezi poza 4) si trebuie sa sara 3 clipsuri sii stopul sa iaia la un unghi de 30 de grade. daca aveti alte indrebari va stau la dispozitie.


  • SDaniel178

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salut!Ce fel de becuri are lampa de frana de sus?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@SDaniel178
Bun venit pe CO!
Dacã despre Zafira C e vorba, lampa aia nu are becuri, ci LED-uri.
  • SDaniel178

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Zafira c,la mine mai funcționeazã cam un sfert din lampa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR