Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cu siguranta ati observat ca la luneta destul de mica a fost asortat un stergator si mai mic. Nu stiu care este opinia voastra, dar cand ploua si se murdareste luneta, zona curatata de stergator este atat de redusa incat mi se pare ca privesc pe gaura cheii Smile.
Raportat la inaltimea lunetei, teoretic s-ar putea pune un stergator cu ~3cm mai lung, ceea ce ar mai da putina largime zonei curatate. A facut cineva un astfel de upgrade la Mokka? Stiti vreun model de stergator cu care l-as putea inlocui pe cel original?
Skip ads

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Are capacul acela de protective pe el si nu poti pune un stergator mai lung din aceasta cauza, decat daca decupezi capacul la varf ca sa iasa surplusul de lungime, dar nu cred ca este estetic.
Apropo, stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva, ca eu la Auchan nu am gasit.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa masuratori am stabilit ca se potriveste sigur un stergator de 30cm. Am gasit (vazut) aceasta dimensiune la niste magazine online.

nu poti pune un stergator mai lung ... decat daca decupezi capacul la varf ca sa iasa surplusul de lungime, dar nu cred ca este estetic
Stergatorul este cu 3cm mai lung si ar iesi cam 2cm in afara. Pentru o vedere imbunatatita in spate, prin luneta, nu ma deranjeaza estetica.

stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva
Saptamana aceasta (cel tarziu urmatoarea) am sa-l cumpar pe cel de 30, iar cel de 24 ramane disponibil. Daca te intereseaza, da-mi un mesaj.
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pana la urma, daca stau sa ma gandesc, pe mine nu ma deranjeaza zona respectiva, vad prin ea atat cat imi este nevoie sa vad. Este OK din punctul asta de vedere. Problema mare este unde gasesc un stergator obisnuit de 24 de cm cu agatatoare tip carlig?
Skip ads

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Apropo de chestia cu stergatorul! Cum poti schimba stergatoarele pe fata, deoarece nu le poti ridica decat daca iei contactul in timpul functionarii acestora.
Cred ca asta este singura solutie. NUUUU?!?!
  • adisan2002

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Galati
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu merg scoase cu capota motorului ridicata?
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu stergatorul spate. Am obtinut o crestere cu 21% a suprafetei sterse Very Happy .
Inclusiv partea estetica a iesit bine.

Originalul (24cm)


Noul (30cm)


Sfatos a scris:stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva, ca eu la Auchan nu am gasit.

Acum poti sa gasesti unul AICI
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
adisan2002 a scris:Nu merg scoase cu capota motorului ridicata?

O sa incerc, dar nu cred ca merge.
Skip ads

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Așa cu am spus am încercat și nu merge nici cu capota ridicatã. Problema este cã nici cu capota coborâtã, ștergãtorul de la șofer, care nu ar fi împiedicat de nimic, nu se ridicã mai mult de 5-10 cm în capãt, parcã îl ține ceva la butuc.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nici stergatorul din spate nu se ridica, dacat cativa centimetri. Are niste limitatoare la balama.
Luati si voi partea buna, daca parcati undeva "nepotrivit", nu veti gasi stergatoarele ridicate Smile. Totusi nu va bazati pe asta caci cel deranjat ar putea sa se "adreseze" altui element al masinii.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am verificat azi - intradevar are niste limitatoare la balama (butuc). Probabil pentru a evita ridicarea fortata si lovirea capotei cu bratul.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sfatos a scris:
Apropo, stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva, ca eu la Auchan nu am gasit.

Uite aici: https://www.pieseauto.ro/ste...3-764225562.html.
Sau, la un pret mai bun, oferta mea care este inca valabila.
Skip ads

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Pentru cine mai urmãrește acest topic, vã aduc la cunoștințã cã la Kaufland am gãsit ștergãtor de 28 cm, cu 9,90 lei, care merge perfect pe luneta de la Mokka, fãrã sã faci nici o modificare chiar și la capacul ornamental sau de protecție al brațului ștergãtorului, iar suprafața ștearsã este mult mai mare. Iese puțin de sub capacul ornamental, dar nu deranjeazã.
Vã pun o imagine cu cutia ștergãtorului. Este fabricat de Kaufland. L-am luat acum o lunã și azi l-am pus. Nu mi-a venit sã cred cã a mers fãrã probleme din prima, adicã ștergerea lunetei perfect pe o suprafațã mult mai mare.
De pus trebuie sã puneți prima datã piesa de plastic în cârligul brațului ștergãtorului, introdusã pe jumãtate, apoi fixați ștergãtorul în piesa de plastic și trageți-o în cârligul brațului pânã face țac, dupã care puneți capacul de protecție al brațului.

  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Sfatos a scris:Are capacul acela de protecție pe el și nu poți pune un ștergãtor mai lung din aceasta cauzã, decât dacã decupezi capacul la vârf ca sã iasã surplusul de lungime, dar nu cred cã este estetic.
Apropo, ștergãtorul pe spate este model obișnuit și are 24 cm lungime, unde se gãsește șsa ceva, cã eu la Auchan nu am gãsit.

Recunosc cã am greșit în afirmația de mai sus. Ștergãtorul pe care l-am pomenit la ultimul meu post, cel de 28 cm de la Kaufland, nu necesitã nici o modificare la sistemul de ștergere pe spate.
Vã postez fotografia cu imaginea ștergãtorului montat și suprafața ștearsã:

Sper sã vã fie de folos...., dacã mai citiți acest topic.
Cam murdarã mașinuța..., mã scuzați! Embarassed
De abia am venit din concediu! Voi remedia în curând neajunsul! Smile Very Happy
  • deleted-136510

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut!

Am o problema cu ștergãtorul pe spate.
Am achiziționat altul de 25 cm unde pe cutia lui scria ca se potrivește pentru Opel Mokka,vine perfect,pana in momentul in care pun capacul de protectie,dupa asezarea capacului ștergãtorul nu ramane cu toata suprafața pe geam.
A mai intalnit cineva problema asta?
  • Sfatos

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka X 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut Tibi700.
Acel ștergãtor l-am cumpãrat și eu de la Carefour, parcã, am dat vreo 45 de lei pe el, o grãmãjoarã de bani, și ziceau cã este pentru Mokka. Poți sã îl folosești fãra capacul de protecție dar este inestetic. Și mie mi se ridica de pe parbriz, în zona centralã, dupã ce puneam capacul.
Varianta a doua este cea descrisã de mine cu ștergãtorul de 28 cm de la Kaufland, sau cea prezentatã de Yeti cu cel de 30 cm (merge pus și capacul de protecție fãrã probleme). Ștergãtoarele sunt de tipul cele comune cu sistem de agãțare cu cârlig.
  • deleted-136510

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Am returnat produsul si am cumparat ștergãtorul de 250mm de la Bosch,merge perfect cu tot cu capacul de protectie. Problema la ștergãtorul de la Heyner este grosimea unde intra adaptorul,si nu mai are loc si capacul.

P.S Am o discutie la subiectul “distributie” pe site,poate cine stie mai bine poate sa dea o pãrere acolo.
  • Dani Aurel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Mokka 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Imi spune cineva cum iau capacul de protectie luneta jos ca sa pot schimba stergatorul
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=6b7BdOg-HUs
  • Dani Aurel

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Mokka 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru ajutor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR