Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
Solutie
  • EHadade

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Va salut , am o problema la masina . Câteodatã în treapta 5 si a 6 la turatie mai mica undeva la 2000 ture când urc o panta sau vreau sa accelerez în depãsire îmi trepideaza masina. În prima faza am zis ca e de la cutie dar nu am alte simptome asa ca am sãrit peste cutie . Azi am fãcut schimbul de ulei în motor si am pus testerul pe ea . Mi-a arãtat 2 erori , p1553 si p15f6. Mentionez ca sunt situatii în care se aprinde martorul check în bord INTERMITENT si de stinge dupã 5 6 clipociri. Ce sfaturi îmi puteti da. Motorul este benzina turbo 4x4 cutie automata 6 trepte .
O zi faina sa aveti!



MODEL: Insignia 2014 facelift
MOTOR: 2.0 turbo 250 cp

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Unii(cu fix aceleasi coduri de eroare), de pe alte meleaguri, afirmã cã e o problemã a ambreiajului(care patineazã) si se manifestã la reprizã, în jurul turatiei de 1.800rot/min, dar se referã la c.v. manualã. În cazul tãu, ar putea fi dela cv. automatã...
  • EHadade

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie și aia o problema , la cutie nu a fost o eroare la tester . Nu cred ca apare o eroare la cutie din cauza ambreiajului.
  • EHadade

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2022

  • Mesaj Privat
Salutare , revin cu o soluție. La mine nu a fost asa mare bãtaie de cap cu repararea , doar un tester bun și niște oameni de nota 10* cei de la Autoshift Cluj. Pe scurt la mine a fost o problema de bobina pe cilindrul 2 și ea pe tester activa mai multe erori. Cost reparatie 150 lei diagnoza și 250 piesa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR