Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Va rog frumos un ulei bun pentru motorul acesta.
Majoritatea selectoarelor de ulei dau C3.
In cartea masinii zice ca numei Antara diesel are nevoie de acest ulei.
Rezulta ca merge A3/B4, nu?


MODEL: Astra H
MOTOR: Z18XER
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Deși probabil cã o sã urmeze o furtunã de comentarii, care mai de care mai experte, eu ți-aș recomanda 0W40 sau chiar 5W50 (full)sintetice...cum te ține buzunarul, nu numesc branduri, acolo te descurci tu pe principiul „nu te uita la bani”. Cei care știu cum funcționeazã motorul ãsta și înțeleg abecedarul uleiurilor de motor, înțeleg și motivul recomandãrii.
PS
Recomandarea producãtorului este GM-LL-A-025.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@bibu16v
Multumesc.
Sngurul care se incadreaza (dar nu se mai fabrica ) este 0w40 New Life de la Mobil.
Cel care-l inlucuieste( 0w40 FS) nu mai are GM-LL-A-025.
Acum din asta (FS) am in motor, dar pe bidon scrie SHC Synthese Technology(e luat din DE)
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu cred cã e o problemã insurmontabilã...SHC este sintetic hidrocracare...nu-i mare scofalã de ulei...în DE legislația nu permite sã scrii doar "sintetic" pe un ulei obținut prin hidrocracare, în restul țãrilor e la liber...
Dacã studiezi mai intens și cu discernãmânt o sã afli și alte uleiuri care nu au norma GM-LL-A-025, dar sunt superioare, din orice p.d.v. Nu pleca urechea la povești, du-te la fișã tehnicâ, dacã o știi citi, și o sã ai niște surprize...nu știi de care, cã de-aia sunt surprize...
Skip ads

  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@bibu16v
In afara de faptul ca simt un pic de sarcasm`mai intens si cu discernamant` mi se pare ca nu ai inteles intrebarea, sau ai rapsuns la o intrebare care nu s-a pus.
Problema mea este ca nu inteleg diferenta dintre selectorii de ulei de la marile firme si manualul acestei masini.
a3/b4 sau c3, asta e intrebarea mea exacta, daca vrei sa fie optiunea A sau B, ca altfel o luam pe aratura.
Full SAPS sau Low?
Asta e intrebarea...
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! La întrebarea "ulei bun pt motorul Z18XER" rãspund cu ce dau majoritatea producãtorilor de ulei : 5w30. Ținând cont cã acest motor are distribuție variabilã, are nevoie de un ulei subțire și de calitate. Eu personal, ca și posesor de Z18XER , am folosit 4 ani GM 5w30 (recomandat pt motoare cu maxim 200.000 km) care s-a comportat decent, dar schimbându-l la maxim 7-8000 km.La ultimul schimb am folosit Liqui Moly 5w30 Top Tec 4600, primul ulei recomandat pt acest motor dintr-o listã destul de lungã. Dupã 1000 km este ok, fãrã modificãri pe jojã, curat, motorul sunã bine.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@mariocove
Salut.
Masina a avut(conform manualului de service) 5w30 GM.
Exact asta e problema mea. In cartea ei nu spun a3/b4 sau c3, cum e uleiul ala 5w30 GM. Decat dau C3 pentru Antara diesel, prin eliminare celelalte raman cu A3/B4.
Oricum eu nu tin mai mult de 5000 km uleiul in motor.
De la toate masinile pe care le-am avut..Dacia si Opel.
Ma gandesc ca printr-un feed-back, producatorii de ulei sa fi primit `observatia` de la Opel sa puna ACEA C3 in selectoarele de ulei, sa nu mai se infunde catalizatoarele.
Exista alta explicatie mai buna pentru dilema asta?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
GoreAlGore a scris:@bibu16v
In afara de faptul ca simt un pic de sarcasm`mai intens si cu discernamant` mi se pare ca nu ai inteles intrebarea, sau ai rapsuns la o intrebare care nu s-a pus.
Problema mea este ca nu inteleg diferenta dintre selectorii de ulei de la marile firme si manualul acestei masini.
a3/b4 sau c3, asta e intrebarea mea exacta, daca vrei sa fie optiunea A sau B, ca altfel o luam pe aratura.
Full SAPS sau Low?
Asta e intrebarea...

Nu e niciun sarcasm, pe nicãieri...dacã așa ți-a dat ECU, ai ceva probleme cu senzorii...sau cu software.
Îmi cer scuze cã n-am înțeles întrebarea...nici n-aveam cum, dacã tu-ți pui problema "full SAPS sau low" la un benzinar Euro 4, probabil mânat de ceva sentimente excesiv-ecologice...E vorba despre altceva, care, în mod evident, îți scapã. Nu vorbim aceeași limbã, din pãcate.
Dar îmi asum faptul cã mi s-a pãrut cã da, mea culpa.
Și din nou, recunosc cã rãspund la întrebãri care n-au fost puse(nu orișicine știe sã punã întrebãri, darmite potrivite!), destul de des, și nu din exces de zel, ci doar din dorința de a face niște lucruri mai clare.
Și da, e vorba de arãturã, dar nu a mea.
Pe cale de consecințã logicã , abandonez unilateral aceastã discuție cu accente inchizitorice...pierd vreamea...succesuri!


Ultima modificare facuta de bibu16v la Joi 09 Feb, 2023 8:59 pm, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Domnu` bibu
Imi place sa cred ca am `update` la ECU.
ECU lu` matale nu intele o intrebare simpla: A sau B.
Am si `reparat` ECU, ca sa zicem asa...daca ai probleme cu el, sa-mi zici!
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Gore, îți faci prea multe griji privind folosirea unui ulei potrivit pt acest motor, sfatul meu este sa mergi pe un ulei Dexos 2 5w30, indiferent de marcã, GM, Liqui Moly, Motul, Mobil 1, etc. Un catalizator nu se înfundã decât dacã sunt probleme mari cu motorul sau legate de aprindere - amestec combustibil , sonda lambda, segmenți uzați, simeringuri supape, etc. Depinde și de câți kilometri are motorul tãu, probabil dupã 500.000 km m-aș gândi la un 5w40 sau altceva de genul ãsta.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@mariocove
Apreciez sfatul tau.
Numai ca apare o problema in momentul in care `producatorul`, recte fabrica de ulei,zice ceva si beneficiarul, recte Opel zice altceva, sau utilizatorul e prea prost si nu intelege ce spun ei ca nu e instruit, sau nu a facut faculatea de uleiuri.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@bibu
Nu e niciun sarcasm, pe nicãieri...dacã așa ți-a dat ECU, ai ceva probleme cu senzorii...sau cu software.
Îmi cer scuze cã n-am înțeles întrebarea...nici n-aveam cum, dacã tu-ți pui problema "full SAPS sau low" la un benzinar Euro 4, probabil mânat de ceva sentimente excesiv-ecologice...E vorba despre altceva, care, în mod evident, îți scapã. Nu vorbim aceeași limbã, din pãcate.
Dar îmi asum faptul cã mi s-a pãrut cã da, mea culpa.
Și din nou, recunosc cã rãspund la întrebãri care n-au fost puse(nu orișicine știe sã punã întrebãri, darmite potrivite!), destul de des, și nu din exces de zel, ci doar din dorința de a face niște lucruri mai clare.
Și da, e vorba de arãturã, dar nu a mea.
Pe cale de consecințã logicã , abandonez unilateral aceastã discuție cu accente inchizitorice...pierd vreamea...succesuri!

Nu mi-aim propus un conflict cu nimeni.
Am pus o intrebare la care am vrut sa am un raspuns concret.
Daca ai inteles altceva, mea culpa. Nu ma declar intelept in auto.
Eu sunt de principiul sa rezolvam problema intai, asa cum cere ea, si sa facem anchete dupa.
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Off
Veșnica discuție despre uleiuri...
Nu este nici prima, nici ultima...
Pãcat cã ne cramponãm și ne ofuscãm!
On
Dacã schimbi la 5000 varianta Dexos2 este idealã. Pãrerea mea
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@corsablue
Multumesc pentru sfat.
M-am gandit si la asta, sincer sa fiu.
Darm daca tot vorbim de sinceritate, cel mai mult m-am gandit la un ulei cu norma 504 00 sau 507 00.
Asta ca urmare a sugestiei lui bibu, care a zis ca exista si alte norme.
Norma asta chiar e dura in mataerie de specificatii de ulei.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am Z18XE, si il tin cu GM dexos 2, 5w30, schimbat la 10-12k km.
Si motorul se comporta bine, chit ca are 360k km.
Uneori treburile sunt mai simple decat par, si putem sa le gandim la nivel de mecanic de garaj, nu saq ne ducem in zona de inginer de NASA....
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
@JE
Aveti dreptate.
  • GoreAlGore

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara, din nou, tot eu...
Am observat ca Liqui Moly top tec 4200 are aprobare `Opel OV 040 1547 - G30 / OV 040 1547 - D30` , care include vechile aprobari Dexos 2, care la randul ei are vechile GM-LL-A-025..
In fine, am pus acest ulei acum 1 luna si pot sa va spun ca am consum mai mic cu 0.5 l la suta.
Bine, trebuie sa spun si ca merg un pic mai `regulamentar`, ca sa zic asa, sunt in cele 6 luni de `proba` in care nu am voie sa fac nicio greseala, altfel iar raman fara carnet...
Una peste alta, in cei 1000 km cu acest ulei, nu am nimic de reprosat, pe vremea asta calda cu pneuri de iarna n-ar trebui sa scot consum exterior de 6%, inclusiv pe expres (120-130) cu drumuri lungi.
Repet, nu mai fac arogante, si poate si asta sa fie un factor esential.
Deci, recomand!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR