Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • MNistor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
M-am lovit si eu de problema cu schimbatorul care ingheta iarna, si la service sa incercat doar ungerea lui. Problema e revenit iarna asta si din cauza ca ma grabeam intr-o dimineata, am fortat mai tare schimbatorul si sa rupt plasticul in partea dreapta si sarit cablul din stanga.
Daca tot eram cu el desfacut, am zis sa il schimb singur, mai ales ca piesa este destul de scumpa si ma gandeam sa folosesc unul din dezmembrari. Chiar daca am dat jos toate suruburile ce le-am vazut sus si in laterale dupa ce am inlaturat plasticele, tot nu reusesc sa il scot din carcasa metalica. Are cineva idee ca mai trebuie facut ca sa se iasa, trebuie sa scot cotiera ca sa se poata desface carcasa metalica?
Am cautat un manual de reparatii,dar nu am gasit nimic.




MODEL: Zafira Tourer
MOTOR: B16DTH

LOCATIE: Bucuresti
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Trebuie îndepãrtate panourile, stg-drt fațã de schimbãtor, pânã jos la podea și o sã descoperi încã o grãmadã de șuruburi...
  • MNistor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Am reusit pana la urma, problema era ca desi am dat jos toate suruburile, consola tot nu se misca, pentru ca mai erau 2 suruburi in spate. Am facut poze la tot si ma gandeam sa las un mic ghid cand am timp in caz ca se mai loveste cineva de problema, per total daca sti ce ai de facut este chiar simplu si am economisit, 500 lei manopera.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR