Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Invictus

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,

De ceva timp am reusit sa ating putin masina, si din cauza asta am ramas fara unul din senzorii de parcare, ceea ce inseamna ca nu mai functioneaza niciunul.
Pe de o parte lucrul asta este bun, pentru ca am invatat sa parchez fara ei, cum a fost prima masina si conduc din 2018, insa pe de alta parte a trecut ceva timp si as vrea sa am totusi o functie de genul ala.
Evident ca nu e nevoie de un topic pe forum pentru asta, se schimba senzorul si am incheiat cu problema, insa explorand variantele, ma gandeam initial sa vad daca gasesc un mod facil sa imi instalez camere video fata spate in locul senzorilor, daca tot am de lucru acolo.

Aici dupa cum am observat, am doua variante pe piata, in conditiile in care pe masina, head-unit-ul este un CD500 daca nu ma insel.
Disclaimer: Linkurile de mai jos sunt exemple ca sa intelegeti despre ce vorbesc, si nu reclama, le pot scoate daca trebuie:

1. Adaptor/Modul care permite afisarea streamului video in head-unitul masinii:
Exemplu de produs: https://www.edotec.ro/modul-...00-cd500/600.html
Aici se vede si cum e pus in practica, presupun ca e similar cu ce am pus in linkul de mai sus
http://www.youtube.com/watch?v=bVfKdDeLeXc

2. Inlocuire completa head-unit/computer de bord, cu un model pe baza de Android + camere de marsalier legate la el.
Aici am vazut ca fac cei de la Nav-It: https://www.navi-it.ro/insig...inch-236-237.html

Dupa cum vad eu, pretul este suficient de mare pentru prima varianta, incat sa iau in considerare a doua varianta, care ofera multe alte avantaje, cum ar fi navigatie independenta de telefon + orice aplicatie din google store, conectivitate bluetooth pentru audio, si ma rog, tot ceea ce s-a facut de cand a aparut head-unitul acela, care dupa mine este antic.

As fi curios sa vad si alte pareri din partea celor ce au mai avut experiente cu astfel de situatii. M-ar interesa:

- Ce parere aveti despre ambele variante
- Produse si variante recomandate
- Daca pierd din functionalitate mergand spre varianta 2, cum ar fi setarile masinii, sau alte lipsuri
- Orice alte detalii relevante

Am dat o cautare pe forum dar n-am gasit exact ce cautam, si topicurile erau relativ vechi, comparativ cu ritmul de evolutie tehnologic.

Multumesc!


MODEL: Insignia 2011
MOTOR: A20DT
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La varianta 2 pierzi butoanele sport/tour dacã ai acesta dotare
  • VOniche

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alba Iulia
  • Masina: Insignia 2009 20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Am gãsit și cu acele 2 butoane
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR