Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • aditd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Salut.

Vreau sa cumpar o Insignia 2.0 A20DTH -163 cp 175.000 km an 2011.
E din Romania am verificat-o la RAR: km reali si daune minore.

Pana aici totul e Ok, dar mai departe ramane tot o Insignia Very Happy
As avea nevoie de niste sfaturi legate de:
1. Masina nu a mai mers e 1 an (proprietarul zice ca are 4 masini de asta sta). Stiu ca sunt probleme la diesel daca stau prea mult, dar nu stiu cat de grave?
2. A zis ca a schimbat bloc de valve la cutia de viteze acum 3 ani. Ce inseamna asta? De unde a aparut problema sau care pot fi problemele pe viitor?
3. Trebuie inlocuita cutia de transfer. Zice ca asta are bataie, dar ca are una SH cu vreo 90 mii km - 1800 ron zice ca a dat pe ea.
Nu am habar de ce face cutia de transfer sau cat de importanta este. Evident nu am nici garantia ca asta SH e brici. O estimare de pret pentru manopera la asa ceva?


Ar vrea 4100 EURO pe masina. Merita tinand cont:
4. Reconsturita suspensia fata
5. Revizie + distributie.
Tin masina 3 - 4 ani de nu as vedea problema sa le fac si pe astea.

Multumesc
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu aș fugi de ea mâncând pãmântul: e automaticã(și dacã n-are probleme, ceea ce nu prea cred, va avea) și e si 4x4( cu probleme certe: cutia de transfer). Despre costurile acestor probleme nici nu vreau sã mã gândesc...și cred cã e și varianta de motorizare diesel(!) cu probleme la O-ring.
  • aditd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da motorizarea e diesel - stiu de O-ring ca e mare noroc si acolo.
Am lasat-o moarta fix cu masina asta, desi proprietarul a mai lasat 300 EUR la pret, dar:

Am avut o Vectra automata 4 ani - nici o problema la cutia de viteze - fara schimb de ulei de cand e masina.
La Insignia au dat-o in bara si la cutia automata? Adica sunt probleme constante si cunoscute?
Proprietarul a recunoscut ca a schimbat bloc de valve la cutia de viteze acum 3 ani, dar si eu am avut o Laguna 2 automata si a avut probleme la cutia automata de nu stia nimeni cum o sa repare - deci nu era ceva comun, dar na ... s-a stricat. De asta nu am dat neaparat atentie acestui detaliu.

M-ar intereseaza o parere generala despre problema asta (la orice marca/model):
Masina nu a mai mers e 1 an (proprietarul zice ca are 4 masini de asta sta). Stiu ca sunt probleme la diesel daca stau prea mult, dar nu stiu cat de grave?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR