Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.Am (si eu) RCA la Euroins. Ma gandesc sa denunt contractul, cu valabilitate pana in decembrie 2023. Am inteles ca dureaza 2 luni sa-ti primesti banii (diferenta) de la FGA, din momentul aprobarii cererii. Cand trebuie facuta alta asigurare RCA fara a ramane descoperit?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, de la data denuntarii contractului vechi.
Adica:
- tu faci acuma notificare la FGA, ca denunti contractul incepand cu 1 aprilie (sa zicem)
- tu trebuie sa iti faci alta polita, a carei valabilitate sa inceapa de la 1 aprilie
- FGA o sa iti calculeze diferenta procentuala din valoarea politei (pentru perioada 1 aprilie - candva decembrie)
- si la un moment dat, peste cateva luni, o sa iti vireze diferenta
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu. Primul pas e denuntare la firma asiguratoare, respectiv Euroins, Apoi la FGA.
Denunțarea contractelor de asigurare încheiate cu Societatea Euroins Romania Asigurare Reasigurare S.A. se face prin transmiterea notificãrii de reziliere la Euroins. Cererea de denuntare trebuie sa contina obligatoriu serie si numar polita de asigurare, copie CI/BI sau imputernicire in cazul asiguratilor persoane juridice și se transmite pe adresa de e-mail dedicatã: reziliere@euroins.ro.
2. Cererea de restituire a primelor de asigurare se înainteazã la Fondul de Garantare a Asiguraților, documentele necesare putând fi consultate pe site-ul www.fgaromania.ro.
https://www.fgaromania.ro/ce...e-prima-anexa-9/. Aici e o rubrica: Dovada denunțãrii contractului de asigurare înregistratã / transmisã la asigurãtor..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@marin70, eu am inteles ca tu intrebi de cand trebuie sa ai incheiata o noua polita.
Repet, eu consider ca noua polita trebuie incheiata de la data rezilierii celei vechi, nu de la data la care iti recuperezi diferenta de bani pe cea veche.

Da' poate ma insel...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sigur e așa: ca sã fii legal, trebuie sã ai un nou RCA, în continuare cronologicã imediatã cu data rezilierii vechiului RCA.
Dar cine știe ce-o fi vrând sã afle OP...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR