Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • SAndreas

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare am sãritã tija de la galeria de admisie ii vreo problemã daca merg asa cu ea pana reușesc sã schimb galeria adica are ce sa mi se strice mai tare ?


MODEL: Opel astra h 2007
MOTOR: 1.9 150cp

CODURI EROARE: P0400
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca este doar sarita tija , pune-o la loc , nu merge asa , iar codul de eroare este pe egr , il poti da jos si curata, nu merge nici cu asta asa , mai ales daca o fi gripat de calamina pe intredeschis.
  • SAndreas

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Am pus-o dar a picat iarã..
Pe diagnoza asta îmi apare

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai vezi de ce pica , e rupta , uzata , daca e defecta schimb-o ,iar erorile una este pt. egr cum am zis , sigur este murdar de calamina , se curata si cealalta eroare este pt. incalzirea motorinei , probabil in filtru de motorina ai incalzitor si e defect ,sau mufa nu face bine contact ,sau e scoasa.
Skip ads

  • SAndreas

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Tija ii uzatã si nu se gãsește separat..mecanicul a zis ca se schimba cu tot cu galerie si a spus cã ii vreo 1000de lei ...si filtru de motorinã numa ce l-am schimbat ..
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Citeste aici...
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=39939
si mai sunt discutii despre tija swirl la 1,9 cdti , tastezi tija swirl 1,9 la lupa din dreapta sus si gasesti.Ai schimbat filtru de motorina , dar ai eroare pe incalzirea motorinei din carcasa filtrului , la carcasa filtrului nu ai si o mufa , daca da , este pt. incalzire.
  • DCoca652

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Am avut și eu tija rupta, am mers 1000 de km cu ea asa pana am schimbat admisia cu totul. Nu a avut nicio problema motorul. Doar sa nu te dai prea mult și prea tare cu mașina
  • NPetrescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2023

  • Mesaj Privat
Tija cãzutã la galeria de admisie la un opel zafira b automatã diesel 110kw 150 de cai 1.9 din 2005,îmi spune și mi-e cineva ce trebuie sã fac ori dacã pot merge cu ea așa?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
E o problemã bine-cunoscutã la motoarele alea...
Deși cu o postare mai sus se sugereazã cã poți merge și așa cu ea, eu, personal, nu ți-aș recomanda așa ceva.
Pe scurt, remedierea constã în eliminarea tijelor swirl și blindarea orificiilor din admisie cu dopuri dedicate...existã și kit de reparație.
Dacã ești curios, aici, cred, te vei lãmuri, cu detalii:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1922297 .
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Oameni buni nu mai impingeti din spate reparatia admisiei sau inlocuirea acesteia. Nu este plastic de unica folosinta, este din aluminiu. Daca nu sufla extrem de mult pe langa clapete blocheaza clapetele cu superglue si vor tine mult si bine pana la urmatorul schimb de distributie. De ce schimb de distributie? Pentru ca manopera va fi mult mai ieftina.... reparatia este una singura, anularea clapetelor... cum se anuleaza? demontata admisia, scos clapetele, dat filet M12(daca nu ma insel) si pus surub cu pasta blocatoare... aceste informatii sunt valabile si pe forum, trebuie folosit mr google sau lupa din dreapta colt sus.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Amin.
PS
Acum, unii, mai cârcotași, și-ar dori o reparație pe termen lung, dar merge și o cârpealã pe termen scurt definitivã. Depinde de aspirații.
  • banned-143386

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
La mine reparatie temporara cred ca durase vreo 1-2 ani si mai ducea multi si bine, dar na, detalii
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR