Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Revin si eu dupa schimbare distributie.
S-a verificat sorbul si avea cateva mici mizerii, dar nu in stare sa obtureze ceva, desi cureaua incepuse sa aiba mici crapaturi. Probabil masina mea, cumparata in oct 2018 a prins un lot bun de curele, dovada ca a rezistat 100k.
Pompa de apa este externa, antrenata de cureaua de accesorii, si nu are termen de schimbare.
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
dcrst75 a scris:@cosmin_b eu am schimbat dar din pacate nu te pit ajuta cu raspunsuri. La Craiova nu exista o astfel de transparenta


Ulei 8l facturati?cred ca te-au cam ars ,sa intre 8 l in motor de 1,2 cred ca este cam imposibil.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Si deja s-au corodat 2buc dopuri chiulasa, de au trebuit schimbate? Sau sunt ceva dopuri din textolit sa aduca la nivel chiulasa pentru a etansa garnitura?
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
silvana72 a scris:
dcrst75 a scris:@cosmin_b eu am schimbat dar din pacate nu te pit ajuta cu raspunsuri. La Craiova nu exista o astfel de transparenta


Ulei 8l facturati?cred ca te-au cam ars ,sa intre 8 l in motor de 1,2 cred ca este cam imposibil.

Da..este corect. Cu primii 4 l + dop s-a facut un fel de "spalare/clatire" a baii pentru siguranta.
Skip ads

  • cosmincvm

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut!
4 litrii de ulei si un filtru se folosesc pentru spalarea motorului de eventualele reziduri!
Se merge putin cu masina dupa care se schimba din nou uleiul si filtrul.
Cred ca mai elegant era sa se demonteze baia de ulei pentru inspectarea si eventual curatarea sorbului pompei de ulei.
Cele doua dopuri sunt in dreptul suruburilor celor doua pinioane de pe axele cu came!
Sunt din plastic si au un o-ring pentru etansare! Se inlocuiesc sau se refolosesc cu un pic de silicon pentru etansare!
Dupa codul PSA nu se gasesc in Romania (cel putin nu la magazinele online), dar sincer cred ca majoritatea mecanicilor le refolosesc pe cele vechi.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
greseala mea, credeam ca au facturat cu plus valoare 4 litri ulei.Cosmin ai dreptate mai ok era sa se fi demontat baia si chiar pompa de ulei pe inspectie si curatare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR