Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • Lucius

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Propun un nou topic, poate mai contemplativ/senin decat altele, de tip "probleme"....

Evaluare dupã doi ani și câteva luni...2019, motor 1.2

Ce imi place...
- aspect plãcut din lateral si spate;
- se miscã ușor, ca un fulg;
- face depașiri in forțã...aproape tot timpul îi devansez pe cei care deja s-au angajat intr-o altã depãșire;
- piano black în interior, ce mascheazã port-urile usb, o idee excelentã;
- la viteze mari, mașina pare a fi implantatã în asfalt;
- volanul se mișcã foarte ușor;
- este extrem de stabilã în situații extreme...am frânat brusc/violent, cu destabilizare zero;
- deși nu foarte relevant, consumul este similar unui diesel, pe rute compozite;
- integrarea în bord a planșei multimedia, și nu atașarea unei tablete pe acesta;
- doamnele nu se pot abține sã facã tot felul de complimente mașinii;

Ce nu îmi place...
- aspectul facial putea fi mai îndrãzneț; Tucsonul (exceptand modelul recent) pare mai masiv, la dimensiuni aproape identice;
- lacul/vopseaua albã (white jade) este extrem de vulnerabilã la polen; în special hayon-ul mașinii este plin de pigmenți gãlbui vizibili la spãlare, ce nu pot fi eliminați;
- la utilizarea intensã a climei, motorul sunã ciudat;
- uneori, în accelerãri bruște, mã regãsesc în situația de a nu ști în ce vitezã mã aflu și acest lucru îmi declanșeazã conștientizarea urmãtoarei acțiuni - cred mi-ar fi plãcut ca totul sã fie instinctual;
- imposibilitatea de a utiliza alte dimensiuni de jante, decât 17, la modelul Enjoy;
- Voice command, in Android Auto, este penibil;
- îmi displac vibrațiile volanului pe teren accidentat/pietriș, deși, pe asfalt, ținuta de drum este excepționalã;

Cu siguranțã se pot regãsi multe alte aspecte +/_...






MODEL: Grandland X 2019
  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Comparat cu Nissan Qashqai / Renault captur / Mitsubishi ASX -> Opelul sta mai bine din punct de vedere stabilitate pe sosea; efectiv nu simti ca masina si directia sunt stabilie, nu iti dau semntimentul ca "fuge" st/dr.

Mi-l doresc, dar nu am banii pt un model nou. Il astept SH la 4 ani vechime.

spor
  • Lucius

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Retractez ceea ce am scris despre Voice command. De scurt timp am schimbat telefonul și Voice command merge perfect.
- Navigate to...
- Call...
- Play...on Spotify
- Play the news on...

Bãnuiesc faptul cã vechiul telefon se deteriorase pe sistemul auditiv și nu transmitea cu acuratețe comenzile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Contra
- Are jante de 19", 18" si 16". Cele de 17", care mi se pareau cel mai potrivite ca raport aspect/pret- lipsesc din CI. Intre 18 si 19 nu e asa mare diferenta de pret
- Nu are sistem de fixare a presurilor pe podea. Azi mi-a alunecat presul pana pe coloana de directie. Am facut puseu de tensiune simtind vibratii in podea la viraje, cand roteam volanul. De fapt freca presul pe articulatia cardanica
- Nu are spalatoare la faruri
Pro:
- Jante de 19 cu aspect superb
- Panoramic
- Incalzire bancheta
- Comportament f bun (deocamdata) al cutiei de viteze.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR