Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • DANIEL OLI

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2014

  • Mesaj Privat
sa aprins martorul de la placutele de frana cum se poate stinge ?
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se stinge schimband placutele...cu altele noi sa nu ai vreo alta idee!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa auzi senzor acustic daca au placutele, cand va freca pe disc. (lamela de pe marginea placutei.)

  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a scapa de eroarea din bord mai mult ca sigur ca trebuie sa schimbi si senzorul de placute odata cu placutele. Din ce tin minte acesta este localizat la roata din fata stanga.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Omu`scrie ca doar s-a aprins martorul...nu are eroare.
Martorul s-a aprins pentru ca s-au uzat placutele....
Verifica placutele...sunt la limita?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cand se aprinde becul mai ai frane vreo 10000 km. Cand o sa pui frana si se aude harait de caruta, atunci stii ca nu mai ai placute, dar nu recomand sa ajungi acolo Very Happy
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ti s-a aprins (banuiesc pe display-ul mic) din cauza ca :
1. Chiar s-au dus placutele;
2. Ai bavura pe marginea discului, caz in care cu roata jos cu un flex si o panza de polizat scapi de ea (asa am facut eu).
Apoi in orice situatie, dupa rezolvare (schimbare placute daca sunt uzate sau doar debavurare daca placutele mai merg sau amandoua) se scoate senzorul din locasul lui si se cositoreste sau se face o punte cu un fir subtire intre cele 2 puncte ramase (asta ca sa scutesti vreo 40 RON).

Asta e tot.
  • DANIEL OLI

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi
Skip ads

  • OPC Iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare toturor posesorilor de Opel in special celor cu Opel Vectra C 1.9 CDTI . In urma unei franari mai violente ( pentru a nu lovi o capra ) avand 120 km / h la momentu franarii imediat apoi mi-a aparut in bord martoru de sistem de franare . A sesizat ca pedala de frana era la fund , si pur si simplu frana lipsea cu desavarsire. A observat in urma masinii ca ii curge lichidu de frana. A pus ulei de frana. A mers asa cu masina folosindu-se de frana de motor si cea de mana pana acasa. Oare pe unde as putea sa am scurgere de lichid de frana ? Urmeaza sa o pun pe platforma si sa ma duc cu ea la service , ca nu m-as risca sa merg asa cu ea pana acasa ca sunt vreo 120 km si nici nu stiu daca e bine pentru motor sa abuzez de frana de motor si cea de mana . Aaaaa Caprita nu a patit nimica doar i-a dat un branci avand vreo 5 km/ h cand a lovit-o , dar s-a ridicat si si-a vazut de ale ei, in schimb apoi neavand frane un porumbel a fost victima mortala lu socrumiu si l-a calcat pe gat ....Din fericire si toti ocupantii masinii teferi si masina scapand fara nici o dauna )))))
Va multumesc frumos pentru pareri !
  • OPC Iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ! O alta problema care i s-a intamplat socrului , venea cu masina spre CT cand dintr-o data masina a inceput sa fluiure , dar nu stiu cum sa va zic era un suierat, fluierat foarte puternic . S-a dus cu ea la un mecanic stiut de el si mecanicu l-a intrebat cand a schimbat ultima oara uleiu. Socrumiu bineinteles ca nu avea de unde sa stie. Mentionez ca uleiu si absolut toate schimburile le fac la timp si trebuia sa il fac in feb dar nefiind acasa pana vin in iunie zic ba nu cred ca are ceva ......In fine se uita mecanicu la ulei si i-a zis ca era foarte negru si apicios desi ma repet eram in termen cu schimbu de ulei de obicei il schimb la 10000 sau 1 an , si atunci ii schimb toate lichidele , filtrele, absolut tot. Si i-a mai zis ca filtru de motorina era foarte greu si ala de ulei si ca nu pareau filtre care fusesera schimbate , si ca eu cand am facut ultima oara schimbu de filtre cel mai probabil aia nu mi le-au schimbat , si il contrazic deoarece cand fac ceva la masina sunt de fata si am vazut cu ochii mei cand s-au pus filtrele noi. In fine ulei puneam de la Castrol si atasez o poza
De ce va spun deoarece acel mecanic i-a spus lu socrumiu ca e foarte probabil sa fi fost contrafacut uleiu si ma gandeam apoi ca e posibil sa aiba dreptate deoarece din ce stiu uleiurile Castrol sunt cele mai contrafacute. In fine i-a facut schimbu de ulei si filtre . Ulei i-a recomendat mecanicu pe acesta ( atasez poza ) Liqui Moly Top Tec 4100 5w40
In fine a facut schimbu de ulei si filtre si i-a spus ca fluieratu foarte puternic este de la pompa vacuum sistem de franare si ca trebuie schimbata . Masina acum mai fluiera dupa ce am schimbat uleiu dar s-a redus mult din intensitatea fluieratului , si i-a spus ca pompa vacuum sistem de franare face asa odata de la uleiu posibil contrafacut , iar apoi si ca masina a stat pe loc si nu s-a mers cu ea , dar ca mai poate merge cu ea , si am zis ca o schimb cand ajung acasa prin iunie ca sa ma duc eu cu ea la mecanicu meu sa fiu sigur ca e pompa vacuum sistem de franare , asta intamplandu-se in feb . Ultima oara cand i s-a intamplat sa ramana fara frane ( chiar azi ) lu socromiu masina chiar nu mai fluiera deloc . Ma gandesc acuma si fac legatura sa aiba vreo legatura pompa vacuum sistem de franare pe care inca nu am schimbat-o cu ce i s-a intamplat acuma de a ramas fara frana sau sa fie doar o presupunere de-a mea ?
Va multumesc frumos pentru opinii si sugestii si Paste Fericit tuturor.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, exprimarea „fãrã frâne” e relativã și cam de șoferi de duminicã, în sensul cã pot exista mai multe situații...trebuie stabilit dacã este o lipsã de eficiențã în momentul acționãrii frânei(cu mãrirea efortului la pedalã) și atunci e foarte probabil cã are legãturã cu pompa de vacuum(sau servofrâna și tubulatura ei) sau chiar frânele sunt afectate(scurgeri de lichid și/sau defectarea unor componente importante), neavând legãturã cu pompa de vacuum.
  • OPC Iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Merci totusi pentru raspuns bibu16v. Cand m-am exprimat ca a ramas fara frane pur si simplu masina in urma actionarii pedalei de frana a sesizat ca nu actioneaza frana , era moale pedala , nu stiu sa iti zic exact , dar in urma unei frane puse mai violent apoi a observat ca sistemu de franare nu raspunde cand a apasat pedala de frana si a observat ca pierde ulei undeva la spatele masinii . Urmeaza sa se duca cu masina , dar din discutiile avute cu mecanicu i-a zis ca sa nu cumva sa fie vreo conducta ( aia din cupru ) sau repartitoru , dar a zis ca trebuie sa o vada.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iulian, lichidul de frana poate sa fie in 3 locuri:
1. in cutia lui (de nou)
2. in sistemul de franare
3. in afara sistemului de franare
Din ce zici tu (ulei pe asfalt, banui ca e vorba de lichidul de frana) eu as zice ca te incadrezi la 3. Ceea ce inseamna ca ceva s-a spart (furtun / conducta / etc). Ce? Aia se poate afla doar vizual - noi aici ne putem da cu parerea.
Ai facut foarte bine sa duci masina acasa pe platforma, sa mergi 100 km fara frane inseamna sa iti fortezi la maxim norocul....
Daca curge din spate, sansele sunt sa fie conducta / furtun. Repartitorul (unitatea de ABS) e in fata, pe langa motor.
  • OPC Iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Da jE la 3 ma incadrez )))) Exact ceva s-a spart probabil , o conducta, furtun . Masina i-am lasat-o socrului si din ce mi-a zis dupa ce a franat violent, si vazand apoi ca ioc pedala frana , a oprit si a vazut in urma masinii ca pierde ulei. Din ce s-a uitat el si mi-a zis ca la spatele masinii undeva pe acolo pierde lichidu. Pai el a facut opusul . A mers cu masina pana acasa , bineinteles incet si s-a ajutat cu frana de motor. Asta i-am spus si eu o lasam parcata la fata locului si platforma scria pe ea dar deeee , nu toti luam aceleasi decizii.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Noah, bine ca a ajuns cu bine acasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR