Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • EV_corsa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am urmatoare problema: Am cumparat o Corsa electrica in 2020 (primul model, cel cu indicatoare analogice). De la inceput am avut probleme pe partea de climatizare. In vara lui 2020 climatizarea functiona partial (adica nu baga mai putin de 14 C). Am fost cu ea in garantie si mi s-a spus ca e ok, ca asa trebuie. In iarna lui 2021 nu mai baga cald la picioare ci doar sus. In garantie mi-au rezolva problema. In 2022 nu climatizarea nu a mai functionat deloc. Din martie si pana in iunie au tot buchisit la ea si , in final, au schimbat aproape tot pe partea de climatizare: tevi, schimbator de caldura, sensori. Doar dupa ce au schimbat compresorul si a functionat. Cu compresor nou, temperatura la gura de iesire era de 4-5 C )
Acum in 2023 iar nu mai merge climatizarea. Dupa evaluare, compresorul e stricat si trebuie inlocuit. Evident acum masina nu mai e in garantie.
Am cateva intrebari:
1. Climatizarea represinta o problema generala la opel, sau am eu ghinion ?
2. Acum, serviceul nu doreste sa-mi rezolve problema pe garantia lucrarii de anul trecut. Eu inteleg ca daca am o reparatie la masina, acea reparatie are o grantie de cel putin un an (garantia lucrarii in sine), chiar daca initial s-a reparat pe garantia masinii.
3. In aceste conditii ce solutii am ? Pentru mine este clar un defect de fabricatie sau un bug. Compresorul nu este o componenta consumabila si nici nu se poate strica printr-o utilizare necorespunzatoare a masinii.

Nota: In rest masina merge super OK si sunt multumit de ea.



MODEL: Corsa-e 2020
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR