Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • DIvanoiu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Zafira 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Va salut !De curand am fost sa fac schimbul de ulei si filtre la a mea Zafira 1.9 cdti si cam de atunci mi se intampla un fenomen tare ciudat care pana acum nu sa manifestat deloc !Masina asta cand am cumparat-o (fara exagerare) se comporta aproape ca un benzinar! Adica tragea de la 1.300 ture (chiar tare) si nu dadea niciodata semne ca este subturata (indiferent de treapta!Acum in orice treapta as fi sub 2.300-2.500 turatii nu se intampla efectiv NIMIC chiar si cu treapta a-1-a daca lipesti pedala de podea ! Sunt ingrijorat sa nu fie ceva grav! Masina mea este de nerecunoscut !Sad Ati mai patit asa ceva pana acum ? Ce sa fie ? Furtun ceva slabit la turbo, furtun spart si trage aer aiurea ? Nu mai inteleg nimic!Pana sa o duc la service masina mergea normal !Totul sa intamplat cam dintr-o data!


ps: nu am nici o eroare sau ceva in bord ! Daca aveti idee de la ce ar putea fi, va rog frumos sa ma ajutati !Multumesc anticipat! Crying or Very sad


MODEL: Zafira 2009
MOTOR: Z19DT
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,487
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Verificã traseul de vacuum este cu furtune de cauciuc subțiri 5-6 mm și mai crapã când îmbãtrânesc, sau chiar actuatoarele cred cã sunt 2 de pe traseul de vacuum.
Ar mai fi geometria variabilã a turbinei...
Revii cu detalii!
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Ce filtre ai pus ( combustibil si aer ) ?
  • DIvanoiu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Zafira 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2021

  • Mesaj Privat
Toate sunt luk pe original !
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,499
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Filtre Luk! Pe original! Am mai aflat ceva...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
DIvanoiu a scris:Toate sunt luk pe original !

Inapoi la service, alaturi de cineva care intelege mai mult si poate intreba ce s-a intamplat acolo.

Fum negru sau alb scoate acum? Dar inainte de schimbare filtre, scotea ceva fum.. sau deloc?
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
DIvanoiu a scris:Toate sunt luk pe original !

Luk face ambreiaje, nu filtre.
Dacã ai un comportament ciudat al mașinii, acest lucru ar trebui sa se vadã și pe un tester dedicat Opel. Se verifica presiunea și rotatiile turbinei vs valorile normale. De asemenea și timpii + debitele pe injectoare sau /și volumul de aer citit de senzorul MAF (parca).
Deci doar o diagnoza te poate edifica unde este buba. Asa dupã ureche, eu suspectez cã ai un furtun fisurat (probabil intercooler) sau altul pe unde trage aer fals și ECU e dezorientat din cauza pierderii de vacuum din instalație.
P.S. Ți se pare doar ca trage de rupe Zafira diesel, e senzația data de cuplul puternic, pe cifre e net inferioara uneia turbo pe benzina.
E un motor totuși potent pentru generația lui de fabricație, dar neîngrijit cum trebuie, va genera necazuri costisitoare.
  • DIvanoiu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Zafira 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2021

  • Mesaj Privat
FBogdan : Nu stiu cum dar de cateva zile si-a revenit si merge normal masina! Referitor la "tras", este suficient ca un Passat CC 2.0 180 cai TDI DSG nu face 1 metru in fata mea pana la 200 la ora ! (pentru mine este suficient cum merge, si momentan nu am prins benzinara de aceiasi capacitate ca a mea sa imi stea in fata!) In schimb am dat de o Bora TDI (modificata grav), care a trecut pe langa mine de zici ca stateam pe loc (asta din mers) !
  • DIvanoiu

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Pitesti
  • Masina: Zafira 2009 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2021

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Filtre Luk! Pe original! Am mai aflat ceva...


Mann pe original !Imi cer scuze!Acum am vazut ca am scris o prostie !(Luk) Very Happy Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR