Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • coman.dragos

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Saptamana trecuta am cumparat un Opel Insignia, an 2012, cod motor A20DTL si fostul proprietar a schimbat caseta de directie electica cu una din dezmembrari dupa care senzorul de unghi la volan dar fara sa ii faca o calibrare/programare. In bord apare mesajul "service power steering" si martorul aferent.
Am conectat op-com - ul si am 2 erori dar nici una nu pare sa aiba legatura cu directia :
- U0415-00
- B1480-02

Trebuie programata caseta de directie montata pentru a scapa de acel martor?
Daca da unde se poate face?

Multumesc!


MODEL: Insignia 2012
MOTOR: A20DTL
  • DRosiuoru

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2022

  • Mesaj Privat
Incepe cu remedierea primului cod de eroare si posibil sa scapi de restul . https://ro.no-hero.org/u0415-1596 . Posibil o problema la sistemul ABS sa cauzeze si probleme la sistemul de directie ( probabil de aceea s-a schimbat caseta si senzorul de unghi fara rezultate ) .
  • coman.dragos

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Multumesc o sa verific.
Din ce spune fostul proprietarul problema a aparut dupa schimbarea casetei de directie.
Azi am fost la opel di-bas Ploiesti si se pare ca nici ei nu reusesc sa programeze caseta pentru ca au nevoie de seria de sasiu de la masina donatoare.

Din fericire am si caseta veche si ma gandesc sa conectez cablurile la caseta inlocuita si sa vad cum se comporta.

Multumesc,
  • coman.dragos

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2012 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Update : Am schimbat caseta de directie cu cea care a fost pe masina si acum problema directiei a fost rezolvata. Se pare ca daca nu este programata nu o sa functioneze o caseta de directie din dezmembrari.
Daca totusi luati din dezmembrari cereti si seria de sasiu de la masina dezmembrata ( Opel a cerut seria de sasiu de la masina donatoare, iar eu neavand seria nu au reusit rescrierea ei)

B1480-02 a ramas si am observat ca
- usa dreapta pasager se inchide de cele mai multe ori la a doua apasare a butonului de inchidere
- becurile plafonierie sunt arse sau nu functioneaza.

Multumesc,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR